settings icon
share icon
Запитання

Що означає, що ми дивно утворені (Псалом 139:14)?

Відповідь


Псалом 139:14 проголошує: «Прославляю Тебе, що я дивно утворений! Дивні діла Твої, і душа моя відає вельми про це!». Контекст цього вірша говорить про неймовірну природу наших фізичних тіл. Людське тіло є найбільш складним та унікальним організмом у світі, і ця складність та унікальність свідчать про розум його Творця. Кожний аспект тіла, аж до мікроскопічної клітини, розкриває, що воно насправді збудоване дивовижним чином.

Інженери знають, як зробити міцні але легкі балки, вкриваючи міцним матеріалом їхній зовнішній шар, а всередині використовуючи більш слабкий, але легкий матеріал. Це робиться через те, що найбільша кількість навантажень припадає на поверхню конструкції під дією постійних вигинів і навантажень. Поперечний переріз кістки людини відкриває нам, що міцний матеріал знаходиться зовні, а внутрішність використовується в якості «фабрики» кров’яних клітин різних видів. Дослідивши сучасну фотокамеру, з її можливостями пропускати більше чи менше світла, в залежності від необхідності, або автоматично фокусуватися на всіляких об’єктах у межах видимості, ви виявите імітацію функцій людського ока. Більше того, маючи два ока, ми також володіємо відчуттям глибини, що дає нам можливість оцінювати відстані до об’єктів.

Людський мозок також є вражаючим органом, дивовижно збудованим. Він має можливість навчатися, міркувати та контролювати багато автоматичних функцій тіла, а саме – серцебиття, кров’яний тиск і дихання, також утримувати рівновагу під час ходьби, бігу, стояння або сидіння – все це, зосереджуючись, водночас, на чомусь іншому. Комп’ютери можуть перевершувати людський мозок за чистою обчислювальною потужністю, але вони примітивні, коли мова йде про більшість розумових завдань. Мозок також має вражаючу здатність адаптуватися. В експерименті, коли люди одягали окуляри, в яких світ здавався перевернутим догори ногами, їхній мозок швидко обробляв отриману інформацію по-новому, щоб сприймати світ «у правильному положенні». Якщо носити пов’язку на очах тривалий час, то «візуальний центр» мозку незабаром почне використовуватися для інших функцій. Коли люди вселяються в будинок поблизу залізниці, через недовгий час звук поїздів починає відфільтровуватися нашим мозком, і вони несвідомо перестають сприймати шум.

Щодо мініатюризації, то людське тіло також є дивовижно збудованим. Наприклад, інформація, що необхідна для опису всього людського тіла, зі згадкою кожної деталі, міститься в подвійній спіралі ДНК, який знаходиться в ядрі кожної з мільярдів клітин людського тіла. Система інформації та контролю, надана нашою нервовою системою, також є дивовижно компактною в порівнянні з незграбними людськими винаходами проводів та оптичних кабелів. Кожна клітина, колись звана «простою клітиною», є мініатюрним заводом, ще й досі до кінця не вивченим людиною. З удосконаленням мікроскопів учені продовжують відкривати все більш дивні види людської клітини.

Розглянемо єдину запліднену клітину щойно зачатого людського життя. Із цієї клітини всередині утроби розвиваються всілякі види тканин, органів і систем, які працюють разом у дивовижно скоординованому процесі, в точних часових межах. Прикладом може бути простір у мембрані між двома шлуночками серця новонародженого немовляти. Він закривається в точно визначений час при процесі народження, щоби дати можливість крові наповнюватися киснем з легень, чого не відбувається, поки дитина перебуває в утробі й отримує кисень через пуповину.

Імунна система тіла може боротися з величезною кількістю ворогів і відновлювати себе – від найменшої корекції (навіть виправляючи погані частини ДНК), до найскладніших процесів (загоєння кісток і відновлення після жахливих аварій). Так, існують хвороби, що з часом долають тіло в процесі старіння, але ми навіть не можемо собі уявити, скільки разів протягом нашого життя, наша імунна система рятувала нас від вірної смерті.

Функції нашого тіла також неймовірні. Здатність переносити як великі та важкі вантажі, так і акуратно маніпулювати найдрібнішими об’єктами, не зламавши їх, також є вражаючою. Ми можемо стріляти з лука, незмінно потрапляючи стрілою в ціль; барабанити по комп’ютерній клавіатурі, не замислюючись про розташування клавіш; повзати, ходити, бігати, кружляти, підійматися, плавати, перекидатися та перевертатися. Ми виконуємо «прості» завдання, такі як викручування лампочки, чищення зубів і полірування взуття – знову-таки, особливо про них не замислюючись. Це, насправді, «прості» речі, натомість людина ще тільки збирається розробити та запрограмувати роботів, здатних виконувати таку величезну кількість завдань і рухів.

Функція травного тракту і пов’язаних органів, витривалість серця, формування та функції нервів і кровоносних судин, очищення крові крізь нирки, складність внутрішнього й середнього вуха, відчуття смаку та запаху, а також безліч інших речей, які ми ледве розуміємо – все це є дивовижним і лежить за межами людської здатності до копіювання. Воістину, ми дивовижно створені. Як чудово знати Творця через Його Сина – Ісуса Христа, та дивуватися не тільки Його розумові, але й Його любові (Псалом 139:17–24)!

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що означає, що ми дивно утворені (Псалом 139:14)?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries