Запитання
Що таке фундаменталізм?
Відповідь
Словом «фундаментальне» можна назвати будь-яке релігійне переконання, що дотримується основних, базових принципів. У даній статті ми розглядаємо фундаменталізм як рух усередині церкви, який дотримується засад християнської віри. У наш час йому часто надається негативний зміст.
Рух фундаменталістів почався з Прінстонської духовної семінарії, у ньому брали участь випускники цього закладу. Двоє забезпечених церковних прихожан залучили дев’яносто сім консервативних церковних лідерів з усього західного світу до написання 12 томів про головні принципи християнської віри. Потім вони опублікували й безкоштовно розповсюдили понад 300 тис. примірників цього видання серед служителів та інших осіб, задіяних в управлінні церквою. Видання було назване «Основи» (англ. «Fundamentals»), його друкують і зараз у вигляді двотомника.
Фундаменталізм сформувався наприкінці XIX – початку XX ст. християнами-консерваторами (Джоном Нельсоном Дарбі, Дуайтом Л. Муді, Б. Б. Уорфілдом, Біллі Сандеєм та ін.), стурбованими тим, що моральні цінності розмивалися модернізмом – переконанням, що людство (а не Бог) створює, удосконалює й змінює навколишнє середовище за допомогою наукових знань, технології та практичного експериментування. На додаток до боротьби з впливом модернізму, церква боролася з рухом вищої критики, що здобував популярність і був націлений проти непохибності Святого Письма.
Фундаменталізм базується на п’яти принципах християнської віри, хоча рух включає в себе набагато більше, ніж просто дотримання цих принципів:
1) Біблія є буквально істинною. З цим принципом пов’язане переконання, що вона непогрішима, тобто, безпомилкова та позбавлена будь-яких протиріч.
2) Непорочне зачаття та божественність Христа. Фундаменталісти вірять, що Ісус народився від діви Марії та був зачатий Святим Духом, а також, що Він був і залишається Сином Божим, Який є цілковито людиною й цілковито Богом.
3) Замісне викуплення Ісуса Христа на хресті. Фундаменталізм навчає, що спасіння здобувається тільки через Божу благодать і віру людей у розп’яття Христа за гріхи людства.
4) Фізичне воскресіння Ісуса. Третього дня після розп’яття Ісус воскрес із мертвих і тепер перебуває праворуч від Бога Отця.
5) Істинність чудес Ісуса, як записано в Біблії, і буквальний другий прихід Христа на землю перед початком Тисячолітнього царства.
Інші положення, яких дотримуються фундаменталісти, полягають у тому, що Мойсей написав перші п’ять книг Біблії і що церква буде підхоплена до настання періоду скорботи в останній час. Більшість фундаменталістів є також і диспенсаціоналістами.
Відстоюючи істину, рух фундаменталізму часто вдавався до певної войовничості, що призвело до внутрішнього протистояння. Було створено багато нових деномінацій та об’єднань, тому що люди залишали свої церкви в ім’я доктринальної чистоти. Одна з визначальних характеристик послідовників фундаменталізму полягала в тому, що вони вважали себе захисниками істини, зазвичай відкидаючи відмінні тлумачення Біблії. У часи піднесення фундаменталізму, світ був охоплений лібералізмом, модернізмом і дарвінізмом, а сама церква була сповнена неправдивих вчителів. Фундаменталізм був відповідною реакцією на можливість утрати біблійного вчення.
Рухові було завдано серйозної шкоди 1925 року через широкий розголос у пресі легендарного процесу Скоупса (або Мавпячого процесу). Хоча фундаменталісти й виграли справу, вони зазнали публічного висміювання. Згодом фундаменталізм розколовся та переорієнтувався. Найбільш яскравим і виразним був політичний рух правих християн у США. Ця група, що називає себе фундаменталістами, брала активнішу участь у політичних рухах, аніж більшість інших релігійних громад. До 90-х років минулого століття такі групи, як «Християнська коаліція» та «Рада дослідження сім’ї», мали відчутний вплив на політичне й культурне життя. У наш час фундаменталізм продовжує існувати в різних євангельських громадах, таких як Південна баптистська конвенція. За заявами цих груп, кількість їхніх послідовників перевищує 30 млн.
Як усі рухи, фундаменталізм зазнавав і успіхів, і невдач. Напевно, найбільша помилка фундаменталістів полягала в тому, що вони дозволили давати визначення фундаменталізму своїм опонентам. Унаслідок цього багато хто сприймає їх як радикалів, що прагнуть створити державну релігію й нав’язати свої переконання всім оточуючим. Це – далеке від правди визначення. Фундаменталісти прагнуть зберегти істину Святого Письма й захистити християнську віру, «раз дану святим» (Юди 3).
Сучасна церква бореться з постмодерністською, світською культурою і має потребу в людях, які не соромляться проголошувати Євангеліє Христа. Істину не можна змінити, нам слід дотримуватись основних доктринальних принципів. Ці принципи є фундаментом, на якому засноване християнство, адже сам Ісус навчав, що дім, збудований на камені, не зруйнує жодна буря (Матвія 7:24-25).
English
Що таке фундаменталізм?