settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія каже про допомогу бідним?

Відповідь


І в Старому, і в Новому Завітах ми бачимо, що Бог бажає, щоб Його діти виявляли співчуття до бідних і нужденних. Ісус сказав, що бідні завжди будуть з нами (Матвія 26:11; Марка 14:7). Він також сказав, що ті, хто виявляє милосердя до бідних, хворих і нужденних, насправді служать Йому особисто (Матвія 25:35-40) і будуть належним чином нагороджені.

Немає сумнівів у тому, що масштаби убозтва у світі великі й руйнівні. Божий народ не може бути байдужим до нужденних, бо Його очікування щодо турботи про бідних тісно вплетені у Святе Письмо. Наприклад, погляньте на слова Господа про доброту царя Йосії в Єремії 22:16: «Він захищав на суді знедоленого й убогого, від чого був щасливим і сам. Хіба це не є свідченням того, що людина знає Мене? – говорить Господь» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). І Мойсей навчав свій народ, як ставитися до бідних і нужденних: «Неодмінно і охоче даси йому. Твоє серце не засмутиться від того, що даватимеш, бо Господь, твій Бог, благословлятиме тебе за це в кожному твоєму ділі і в усіх починаннях своїх рук» (Второзаконня 15:10). Ця вказівка чудово відображена у Притчі 14:31: «…хто шанує Його (Творця), той виявлятиме милосердя до бідного».

У першій частині вірша Притчі 14:31 сказано: «Хто пригноблює убогого, той зневажає його Творця…». Фактично, книга Притчі сповнена словами, які чітко показують, що Бог любить бідних і ображається, коли Його діти нехтують ними (Притчі 17:5; 19:17; 22:2, 9, 16, 22-23; 28:8; 29:7; 31:8-9). Наслідки ігнорування бідних також зрозумілі: «Хто затикає вуха, аби не чути волання убогих про допомогу, той сам волатиме, але не буде почутий» (Притчі 21:13). І зверніть увагу на сильні слова в Притчі 28:27: «…а хто відвертає від нього [убогого] свої очі, на тому багато проклять». Серед багатьох гріхів Содому, описаних у Буття 19, його мешканці мали такі пороки, як: «гординя, пересиченість і байдужа бездіяльність … Живучи в добробуті, вони бідному й убогому не допомагали» (Єзекіїля 16:49).

Новий Завіт також чітко показує, як ми маємо дбати про бідних. Один вірш, який добре описує благодійність, що очікується від нас, записаний у 1 Івана: «А хто має багатство світу й бачить, що його брат у нестатках, та зачиняє своє серце від нього, то як же може Божа любов перебувати в такому? Дітоньки мої, любімо не словом та язиком, але ділом та правдою!» (1 Івана 3:17-18). Не менш важливий текст знаходиться у Матвія 25:31-46. Суд, описаний там, передує тисячолітньому правлінню Христа та часто згадується як «суд усіх народів», в якому присутні перед Ним будуть поділені на дві групи: вівці праворуч від Нього і козли – ліворуч. Ті, що ліворуч, будуть відправлені «у вічний вогонь, приготований дияволові та його ангелам» (в. 41), а ті, що праворуч, отримають свій вічний спадок (в. 34). Однак є примітною мова, яку використовує Христос, звертаючись до цих протилежних груп. «Овець» Він хвалить за те, що вони дбали про бідних, хворих, ув’язнених і вразливих. «Козли», з іншого боку, покарані за те, що вони не виявляли до них уваги і не діяли. Коли праведники запитують Його, коли вони все це робили, Христос відповідає: «Те, що зробили одному з Моїх найменших братів, ви зробили Мені».

Нам не слід тлумачити це як свідчення того, що добрі діла «овець» допомогли їм здобути спасіння; радше ці добрі діла були «плодом» або свідченням того, що вони були спасенні благодаттю (Ефесянам 2:8-10), що ще раз підтверджує, що вірність Христу насправді супроводжуватиметься незаперечним свідченням зміненого життя. Пам’ятайте – ми були створені, щоб робити добрі діла, які Бог заздалегідь приготував для нас, і ці «добрі діла», про які Христос розповідає в Матвія 25, включають турботу про бідних і стражденних.

У Якова 2:26 написано: «Адже як тіло без духа мертве, так і віра без діл – мертва». Він також додає: «Будьте виконавцями Слова, а не лише слухачами, які обманюють самих себе» (Якова 1:22). Так само сказав Іван: «Хто каже, що пізнав Його [Ісуса], а заповідей Його не дотримується, той неправдомовець, і в ньому немає правди … Хто каже, що в Ньому перебуває, той має жити так само, як жив Він» (1 Івана 2:4, 6). І згадаймо слова Самого Христа: «Якщо любите Мене, ви будете дотримуватися Моїх заповідей» (Івана 14:15).

Боже Слово дає нам розуміння Його ставлення до бідних і навчає, як нам слід ставитися до них. Якщо ми справді віримо в Ісуса, то також повинні поділяти Його турботу про бідних. Христос наказав нам любити одне одного (Івана 13:34-35). І як краще можна продемонструвати любов, доброту та співчуття Ісуса Христа, як не допомагати комусь із Його «найменших братів» серед нас?

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія каже про допомогу бідним?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries