Запитання
Що Біблія каже про допомогу бідним?
Відповідь
І в Старому, і в Новому Завітах ми бачимо, що Бог бажає, щоб Його діти виявляли співчуття до бідних і нужденних. Ісус сказав, що бідні завжди будуть з нами (Матвія 26:11; Марка 14:7). Він також сказав, що ті, хто виявляє милосердя до бідних, хворих і нужденних, насправді служать Йому особисто (Матвія 25:35-40) і будуть належним чином нагороджені.
Немає сумнівів у тому, що масштаби убозтва у світі великі й руйнівні. Божий народ не може бути байдужим до нужденних, бо Його очікування щодо турботи про бідних тісно вплетені у Святе Письмо. Наприклад, погляньте на слова Господа про доброту царя Йосії в Єремії 22:16: «Він захищав на суді знедоленого й убогого, від чого був щасливим і сам. Хіба це не є свідченням того, що людина знає Мене? – говорить Господь» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). І Мойсей навчав свій народ, як ставитися до бідних і нужденних: «Неодмінно і охоче даси йому. Твоє серце не засмутиться від того, що даватимеш, бо Господь, твій Бог, благословлятиме тебе за це в кожному твоєму ділі і в усіх починаннях своїх рук» (Второзаконня 15:10). Ця вказівка чудово відображена у Притчі 14:31: «…хто шанує Його (Творця), той виявлятиме милосердя до бідного».
У першій частині вірша Притчі 14:31 сказано: «Хто пригноблює убогого, той зневажає його Творця…». Фактично, книга Притчі сповнена словами, які чітко показують, що Бог любить бідних і ображається, коли Його діти нехтують ними (Притчі 17:5; 19:17; 22:2, 9, 16, 22-23; 28:8; 29:7; 31:8-9). Наслідки ігнорування бідних також зрозумілі: «Хто затикає вуха, аби не чути волання убогих про допомогу, той сам волатиме, але не буде почутий» (Притчі 21:13). І зверніть увагу на сильні слова в Притчі 28:27: «…а хто відвертає від нього [убогого] свої очі, на тому багато проклять». Серед багатьох гріхів Содому, описаних у Буття 19, його мешканці мали такі пороки, як: «гординя, пересиченість і байдужа бездіяльність … Живучи в добробуті, вони бідному й убогому не допомагали» (Єзекіїля 16:49).
Новий Завіт також чітко показує, як ми маємо дбати про бідних. Один вірш, який добре описує благодійність, що очікується від нас, записаний у 1 Івана: «А хто має багатство світу й бачить, що його брат у нестатках, та зачиняє своє серце від нього, то як же може Божа любов перебувати в такому? Дітоньки мої, любімо не словом та язиком, але ділом та правдою!» (1 Івана 3:17-18). Не менш важливий текст знаходиться у Матвія 25:31-46. Суд, описаний там, передує тисячолітньому правлінню Христа та часто згадується як «суд усіх народів», в якому присутні перед Ним будуть поділені на дві групи: вівці праворуч від Нього і козли – ліворуч. Ті, що ліворуч, будуть відправлені «у вічний вогонь, приготований дияволові та його ангелам» (в. 41), а ті, що праворуч, отримають свій вічний спадок (в. 34). Однак є примітною мова, яку використовує Христос, звертаючись до цих протилежних груп. «Овець» Він хвалить за те, що вони дбали про бідних, хворих, ув’язнених і вразливих. «Козли», з іншого боку, покарані за те, що вони не виявляли до них уваги і не діяли. Коли праведники запитують Його, коли вони все це робили, Христос відповідає: «Те, що зробили одному з Моїх найменших братів, ви зробили Мені».
Нам не слід тлумачити це як свідчення того, що добрі діла «овець» допомогли їм здобути спасіння; радше ці добрі діла були «плодом» або свідченням того, що вони були спасенні благодаттю (Ефесянам 2:8-10), що ще раз підтверджує, що вірність Христу насправді супроводжуватиметься незаперечним свідченням зміненого життя. Пам’ятайте – ми були створені, щоб робити добрі діла, які Бог заздалегідь приготував для нас, і ці «добрі діла», про які Христос розповідає в Матвія 25, включають турботу про бідних і стражденних.
У Якова 2:26 написано: «Адже як тіло без духа мертве, так і віра без діл – мертва». Він також додає: «Будьте виконавцями Слова, а не лише слухачами, які обманюють самих себе» (Якова 1:22). Так само сказав Іван: «Хто каже, що пізнав Його [Ісуса], а заповідей Його не дотримується, той неправдомовець, і в ньому немає правди … Хто каже, що в Ньому перебуває, той має жити так само, як жив Він» (1 Івана 2:4, 6). І згадаймо слова Самого Христа: «Якщо любите Мене, ви будете дотримуватися Моїх заповідей» (Івана 14:15).
Боже Слово дає нам розуміння Його ставлення до бідних і навчає, як нам слід ставитися до них. Якщо ми справді віримо в Ісуса, то також повинні поділяти Його турботу про бідних. Христос наказав нам любити одне одного (Івана 13:34-35). І як краще можна продемонструвати любов, доброту та співчуття Ісуса Христа, як не допомагати комусь із Його «найменших братів» серед нас?
English
Що Біблія каже про допомогу бідним?