Запитання
Яким був Ноїв потоп: глобальним чи локальним?
Відповідь
Дослідивши вірші Біблії, можна з упевненістю сказати, що потоп був глобальним. Буття 7:11 стверджує, що «цього дня відкрилися всі джерела великої безодні, і розчинилися небесні розтвори». Буття 1:6-7 та 2:6 говорять нам, що допотопна обстановка значно відрізнялася від сучасної. Посилаючись на ці та багато інших біблійних текстів, а також на геологічні знахідки, можна припустити, що в один час земна атмосфера була покрита своєрідною водяною оболонкою. Вона могла бути з пару або складатися з кілець, як, наприклад, льодові кільця Сатурна. Так от, ця субстанція, з’єднавшись з великою кількістю підземних вод, вивільнених на поверхню (Буття 2:6), могла стати причиною Великого потопу.
Найбільш імовірна версія, що змальовує весь масштаб потопу, описана в Буття 7:19-23: «І дуже-дуже вода на землі прибула, і покрились усі гори високі, що під небом усім. На п’ятнадцять ліктів угору вода прибула, – і покрилися гори. І вимерло всяке тіло, що рухається на землі: серед паства, і серед скотини, і серед звірини, і серед усіх плазунів, що плазують по землі, і кожна людина. Усе, що в ніздрях його дух життя, з усього, що на суходолі – вимерло було. І винищив Бог усяку істоту на поверхні землі, від людини аж до скотини, аж до плазуна, і аж до птаства небесного, – вони стерлись з землі. І зостався тільки Ной та те, що з ним у ковчезі було».
У віршах, викладених вище, ми не лише знаходимо слово, яке постійно повторюється, – «все», але й такі фрази, як «покрились усі гори високі, що під небом усім»; «на п’ятнадцять ліктів угору вода прибула, – і покрилися гори» (це дозволило ковчегу проплисти над ними); «і вимерло всяке тіло, що рухається на землі: серед птаства, і серед скотини, і серед звірини, і серед плазунів, що плазують по землі, і кожна людина» тощо. Якщо ці описи недостатньо переконливо кажуть про те, що потоп був справді велетенських масштабів, і вода покрила абсолютну всю землю, то не насмілюємося навіть припустити, як Господь міг би вказати на це ясніше. Крім цього, якщо потоп був лише частковим, для чого Богові було потрібно віддавати вказівку Ною будувати ковчег, замість того, щоб відправити його і звірів у безпечне місце? І для чого Йому було вказувати Ною будувати ковчег такої величини, щоб туди могли поміститися представники всього тваринного світу, які жили на землі?
Бог наказав Ноєві зібрати в ковчезі всіх земних тварин по парі (не враховуючи тварин, що жили у воді) (Буття 6:19-22), за виключенням чистих жертовних тварин і птахів – їх мало бути по-семеро (Буття 7:2-3).
Петро також описує Великий потоп у своєму другому посланні 3:6-7: «Тому тодішній світ, водою потоплений, згинув. А теперішні небо й земля заховані тим самим словом, і зберігаються для огню на день суду й загибелі безбожних людей». У цих віршах Петро зіставляє день великого суду з Ноєвим потопом і стверджує, що Земля, яка існувала тоді, була потоплена. Також, Божа обітниця ніколи більше не насилати такого потопу (Буття 8:21; 9:11, 15) була би все одно порушена, якби це був просто локальний потоп. Відповідно, всі люди, що існують зараз – це нащадки трьох синів Ноя (Буття 9:1, 19). Багато біблійних письменників приймали історичний факт всесвітнього потопу (Ісаї 54:9; 1 Петра 3:20; 2 Петра 2:5; Євреям 11:7). Врешті-решт, Ісус Христос вірив у всесвітній потоп і порівняв його з майбутнім знищенням нашого світу, коли Він прийде вдруге (Матвія 24:37-39; Луки 17:26-27).
Існує багато наукових доказів того, що колись відбулася всесвітня катастрофа – така, як всесвітній потоп. Великі площі захоронень були знайдені на всіх континентах; значна кількість родовищ вугілля, причиною яких стала рослинність, що раптово була покрита водою; той факт, що океанічні матеріали були знайдені на вершинах гір на всій планеті; понад 270 повістей про потоп у релігіях усіх частин світу; великі території з геологічними формуваннями, що вказують на значну кількість осадових відкладень (у тому числі і Великий каньйон у штаті Колорадо, США). Уся земля переповнена доказами Великого потопу.
English
Яким був Ноїв потоп: глобальним чи локальним?