settings icon
share icon
Запитання

Що таке генотеїзм/монолатрія?

Відповідь


Монолатрія – це поклоніння одному богу без заперечення існування інших богів. Генотеїзм пов’язаний з нею в тому, що він визнає багатьох богів, але зосереджений виключно на одному, який зазвичай вважається богом сім’ї або клану. Прихильники монолатрії або генотеїзму відданні одному богу, але залишають місце і для інших божеств. Багато культур у стародавні часи вірило в багатьох богів, але деякі звеличували одного бога понад іншими.

Індуїзм – класичний приклад монолатрії або генотеїзму. Індуїсти зазвичай поклоняються одному богові, проте одночасно визнають, що існує безліч інших богів, яким також можна поклонятися. Стародавні єгиптяни вірили в багатьох богів, але часом (залежно від того, хто був фараоном) один бог ставав найвищим. Релігія стародавніх греків та їхнє поклоніння богам Олімпу – ще один відомий приклад: Зевс був верховним правителем над одинадцятьма іншими богами. Греки поклонялись усім дванадцяти, кожний із них мав свої храми, жерців і святині (див. Дії 14:12-13; 19:35).

Деякі історики вважають, що перші ізраїльтяни також практикували генотеїзм/монолатрію. Це допомогло би пояснити створення золотого теляти, описане у книзі Вихід 32:3-5, і чому в одній із Десяти Заповідей сказано: «У тебе не буде інших богів, крім Мене» (Вихід 20:3; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Ці уривки вказують, що стародавні ізраїльтяни не були цілковито усталеними монотеїстами. Через Мойсея Господь почав навчати юдеїв, що Бог Авраама, Ісака та Якова – єдиний істинний Бог. Пророк Ісая, натхненний Святим Духом, нагадав Ізраїлю та всім іншим народам про Його істинну природу: «Адже Я – Господь, і іншого Бога, крім Мене, немає» (Ісаї 45:5).

Може видатися, що ізраїльтяни іноді визнавали, що в інших народів можуть бути свої боги, хоча Яхве залишався верховним божеством. Однак якщо ізраїльтяни схилялися до генотеїзму або монолатрії, то робили вони це попри те, що Господь відкрив у Єврейських Писаннях. Второзаконня 6:4 усуває всі сумніви щодо існування багатьох богів: «Слухай, Ізраїлю! Господь, наш Бог, – Господь єдиний». Генотеїзм або монолатрія несумісні з ученням Біблії.

Святе Письмо абсолютно недвозначне з цього приводу: є тільки один Бог. Генотеїзм або монолатрія – хибні, оскільки визнають існування інших богів. Уся Біблія спирається на факт існування єдиного Бога, бо якби були інші боги, Ісусу Христу не довелося би помирати – було би багато шляхів, що ведуть на небо.

Розгляньмо наступний уривок: «Адже … знаємо, що ідол у світі – ніщо, і немає іншого Бога, крім Єдиного» (1 Коринтянам 8:4). Ідоли – це лише «так звані боги» (1 Коринтянам 8:5), а «для нас один Бог» (вірш 6).

Відвідуючи Афіни, Павло побачив там статуї багатьох грецьких і римських богів. В афінян по всьому місту були святилища. Увагу апостола привернув один особливий вівтар. На ньому були написані слова «Невідомому Богові!» (Дії 17:23). Греки спорудили вівтар якомусь богові, якого вони могли випадково пропустити у своєму пантеоні, та деякі з генотеїстів або монолатріїв, без сумніву, обирали цього «невідомого бога» як божество для поклоніння. Оскільки греки, мабуть, не знали, ким був цей бог, Павло пояснив, що їхній «невідомий бог» був Богом Біблії, Творцем неба та землі. Єдиний істинний Бог не перебуває в рукотворних храмах. Греки не змогли знайти Його самостійно, тому Він шукав їх.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке генотеїзм/монолатрія?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries