Запитання
Що таке джайнізм?
Відповідь
Джайнізм зародився у VI столітті до Р.Х. як реформаторський рух в індуїзмі. Він базується на вченні свого засновника, Махавіри. Вважаючи, що самозречення є шляхом до досягнення «просвітлення», Махавіра мандрував Індією голий і безмовний протягом 12 років, терплячи труднощі та наругу. Згодом він почав збирати навколо себе учнів, проповідуючи свою нову віру. Махавіра був категорично проти визнання або поклоніння вищій істоті. Хоча він і заперечував існування Бога чи богів, згодом, як і інші релігійні лідери, він сам був обоготворений своїми послідовниками. Його назвали 24-м тіртханкарою, останнім і найвидатнішим зі спасителів. Згідно з писаннями джайнізму, Махавіра зійшов з небес, був безгрішним і за допомогою медитації звільнився від усіх земних бажань.
Джайнізм є релігією крайнього законництва, оскільки згідно з його вченням людина досягає спасіння лише через аскетизм (суворе самозречення). У цій релігії немає свободи – лише правила, насамперед п'ять обітниць-відмов: від 1) убивства живих істот, 2) обману, 3) жадібності, 4) сексуального задоволення та 5) мирських прив'язаностей. Жінок слід цілковито уникати, оскільки вони вважаються причиною всіх видів зла.
Як і всі неправдиві релігії, джайнізм несумісний із біблійним християнством. По-перше, Біблія засуджує поклоніння будь-якому іншому божеству, крім Ієгови, істинного й живого Бога. «Я – Господь, Бог твій ... Хай не буде тобі інших богів передо Мною!» (Вихід 20:2, 3). «Я – Господь, і нема вже нікого, нема іншого Бога, крім Мене» (Ісаї 45:5). Махавіра був людиною, а не богом. Як і всі, він був народжений, грішив і помер. Він не досяг безгрішної досконалості. Лише одна людина провела бездоганне життя – Господь Ісус Христос, Який був випробуваний «в усьому, подібно до нас, окрім гріха» (Євреям 4:15).
По-друге, Біблія чітко повідомляє, що слідування законам і вченню, навіть істинного й живого Бога, ніколи не вимагатиме праведності як умови для спасіння, бо «жадна людина ділами Закону не буде виправдана!» (Галатам 2:16). Святе Письмо навчає про спасіння благодаттю через віру в пролиту кров Ісуса Христа на хресті (Ефесянам 2:8-9), Який узяв наші гріхи, щоб ми могли отримати Його праведність. «Бо Того, Хто не відав гріха, Він учинив за нас гріхом, щоб стали ми Божою правдою в Нім!» (2 Коринтянам 5:21). Ісус звільняє людей від тягаря, тоді як джайнізм лише збільшує його.
І, нарешті, дві «великі обітниці» джайнізму прямо суперечать Божому Слову. Якщо відмова від жадібності, обману та мирських прив'язаностей заслуговує похвали, то заперечення сексуального задоволення, доведене до крайності, поклало би край існуванню людства. Аби забезпечити продовження людського роду на землі, Бог дав нам дар сексуального потягу. В межах священного шлюбу він знаходить повну реалізацію та забезпечує майбутнє нашого роду (Буття 1:28; 2:24; 9:1). Крім того, одним із принципів джайнізму є «ахімса» – заборона відбирати життя будь-якої форми. Це цілковито суперечить як Старому, так і Новому Завіту, де сказано, що Бог дав тварин людям у їжу (Левит 11 і Дії 10).
Як і всі неправдиві релігії, джайнізм є черговим обманом сатани, який прагне заманити нас у систему, яка зосереджує нашу увагу на собі, спотворюючи наш розум і дух у спробі зробити себе гідними через самозречення та дотримання правил. Ісус наказав нам померти для себе, щоб жити для Нього, а через Нього – для інших. Нездатність джайнізму поширитися за межі кількох областей Індії свідчить про те, що він не відповідає універсальній людській потребі. Це разюче контрастує з ученням Ісуса Христа, чий вплив має всесвітній характер.
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Що таке джайнізм?