settings icon
share icon
Запитання

Що таке новий заповіт?

Відповідь


Новий заповіт – це Божа обітниця людству пробачити гріхи та відновити стосунки з тими, чиї серця обернені до Нього. Ісус Христос є посередником нового заповіту, а Його смерть на хресті – основою цієї обітниці (Луки 22:20). Новий заповіт був провіщений, коли ще діяв старий заповіт – про це казали Мойсей, Єремія та Єзекіїль.

Старий заповіт, який Бог уклав зі Своїм народом, вимагав суворого підкорення закону Мойсея. Оскільки «заплата за гріх – смерть» (Римлянам 6:23), то закон вимагав, щоб Ізраїль щодня приносив жертви для спокутування гріхів. Але Мойсей також пророкував про новий заповіт. В одному зі своїх останніх звернень до народу Ізраїлю він провістив про той час, коли їм буде дане серце, «щоб пізнати» (Повторення Закону 29:3).

Мойсей провіщав, що Ізраїль зазнає невдачі в дотриманні старого заповіту (Повторення Закону 29:22-28), але після цього він бачив час відновлення (30:1-5). Він сказав наступне: «І обріже Господь, Бог твій, серце твоє та серце насіння твого, щоб ти любив Господа, Бога свого, усім своїм серцем та всією душею своєю, щоб жити тобі» (вірш 6). Новий заповіт включає в себе цілковиту зміну серця, що дозволяє Божому народові догоджати Йому.

Єремія також пророкував про новий заповіт. «Ось дні наступають, – говорить Господь, – і складу Я із домом Ізраїлевим і з Юдиним домом Новий Заповіт … Бо це ось отой Заповіт, що його по цих днях складу з домом Ізраїля, – каже Господь: Дам Закона Свого в середину їхню, і на їхньому серці його напишу, і Я стану їм Богом, вони ж Мені будуть народом!» (Єремії 31:31, 33). Ісус Христос прийшов виконати закон Мойсея (Матвія 5:17) та укласти новий заповіт між Богом і Його народом. Старий заповіт був написаний на камені, а новий – у наших серцях. Входження у новий заповіт стало можливим лише завдяки вірі у Христа, Який пролив Свою кров, щоб узяти на Себе гріхи світу (Івана 1:29). В Євангелії від Луки 22:20 описано, як Ісус на Таємній вечері взяв чашу та сказав: «Оця чаша – Новий Заповіт у Моїй крові, що за вас проливається».

Новий заповіт також згадується в Єзекіїля 36:26-27: «І дам вам нове серце, і нового духа дам у ваше нутро, і викину камінне серце з вашого тіла, і дам вам серце із плоті. І духа Свого дам Я до вашого нутра, і зроблю Я те, що уставами Моїми будете ходити, а постанови Мої будете стерегти та виконувати». Тут пророк перелічує декілька аспектів нового заповіту: нове серце, новий дух, перебування Святого Духа та істинна святість. Закон Мойсея не міг забезпечити нічого з переліченого (див. Римлянам 3:20).

Спочатку новий заповіт був наданий Ізраїлю, включаючи в себе обітниці родючості, благословення та мирного існування в Обіцяному краю. В Єзекіїля 36:28-30 Господь каже: «І ви будете сидіти в Краю, якого Я дав вашим батькам, і будете Мені народом, а Я буду вам Богом! … і покличу збіжжя, і помножу його, і не дам на вас голоду. І намножу плід дерева та врожай поля, щоб ви більше не набиралися сорому через голод між народами». Повторення Закону 30:1-5 містить аналогічні обітниці, що стосуються Ізраїлю в рамках нового заповіту. Після воскресіння Христа язичники також були залучені до благословення нового заповіту (Дії 10; Ефесянам 2:13-14). Виконання нового заповіту здійсниться у двох місцях: на землі, під час тисячолітнього царства, і на небесах, протягом усієї вічності.

Ми вже перебуваємо не під законом, а під благодаттю (Римлянам 6:14-15). Старий заповіт виконав своє призначення, і його замінив «кращий Заповіт» (Євреям 7:22). «А тепер одержав Він [Первосвященик Ісус] краще служіння, поскільки Він посередник і кращого заповіту, який на кращих обітницях був узаконений» (Євреям 8:6).

Відповідно до нового заповіту нам надається можливість отримати спасіння як дар (Ефесянам 2:8-9). Наш обов'язок полягає у вірі у Христа – Того, Хто виконав закон за нас і поклав край жертвам закону Своєю власною жертовною смертю. Завдяки життєдайній присутності Святого Духа в усіх віруючих (Римлянам 8:9-11) ми розділяємо спадок Ісуса та насолоджуємося постійними, нерозривними стосунками з Богом (Євреям 9:15).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке новий заповіт?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries