Запитання
Що таке окультизм?
Відповідь
Слово «окультизм» походить від латинського слова, що означає «прихований, таємний і загадковий, зокрема такий, що стосується надприродного». Прикладами окультних практик є астрологія, чаклунство (вікканство), темні мистецтва, ворожіння, магія (чорна і біла), дошки уїджа, карти Таро, спіритизм, парапсихологія та сатанізм. Люди завжди цікавились окультизмом – із давніх часів до наших днів. Окультні практики та психічні явища заполонили розуми мільйонів у всьому світі, і це не обмежується неосвіченими людьми. Існує декілька факторів, які роблять окультизм привабливим для всіх, навіть у наш вік технологічних і наукових досягнень.
З одного боку, окультні практики націлені на нашу природну цікавість. Багато людей, втягнених в окультизм, через цікавість починають із таких «невинних» занять, як гра з дошкою уїджа. Згодом їх щораз більше затягує в окультизм. На жаль, це схоже на хиткі піски – легко потрапити, але важко вибратися. Іншим привабливим аспектом окультизму є те, що він, як видається, пропонує швидкі та прості відповіді на життєво важливі питання. Астролог охоче складе карту вашого майбутнього, дошка уїджа і карти Таро вкажуть напрямок, а медіум зв'яжеться з вашої тіткою, яка розповість, що в загробному житті все добре. Окультні практики перебувають під контролем демонів, які дають достатньо інформації, аби зачарувати свої жертви, водночас здобуваючи щораз більший контроль над довірливими серцями й розумами.
Небезпеку окультних практик складно перебільшити. Біблія повідомляє нам, що Бог ненавидить окультизм, і Він застерігав ізраїльтян від будь-якого зв'язку з ним. Язичницькі народи навколо Ізраїлю загрузли у ворожінні, чаклунстві та спіритизмі і це було однією з причин, чому Господь наказав Своєму народові вигнати їх із землі (Повторення Закону 18:9-14). У Новому Завіті ми читаємо, що зростання інтересу до окультизму є ознакою кінця світу: «А Дух ясно говорить, що від віри відступляться дехто в останні часи, ті, хто слухає духів підступних і наук демонів» (1 Тимофію 4:1).
Як ми можемо розпізнати окультизм і його прибічників? Спочатку ознайомимося з описом інциденту за участю Павла та Варнави у перші дні церкви. «А коли [Павло і Варнава] перейшли аж до Пафи ввесь острів, то знайшли ворожбита одного, лжепророка юдеянина, йому на ім'я Варісус. Він був при проконсулі Сергії Павлі, чоловіку розумнім. Той закликав Варнаву та Савла, і прагнув послухати Божого Слова. Але їм опирався Еліма ворожбит той, – бо ім'я його перекладається так, – і намагавсь відвернути від віри проконсула. Але Савл, що й Павло він, переповнився Духом Святим і на нього споглянув, і промовив: "О сину дияволів, повний всякого підступу та всілякої злости, ти ворогу всякої правди! Чи не перестанеш ти плутати простих Господніх доріг?"» (Дії 13:6-10).
У цьому тексті ми знаходимо деякі характеристики тих, хто втягнений в окультизм. Вони – лжепророки (вірш 6), які заперечують головні доктрини християнства: божественність Христа, гріхопадіння, рай, пекло, спасіння та викупну жертву на хресті. По-друге, вони прагнуть впливати на людей, особливо тих, хто має владу, щоб відвернути їх від віри (вірші 7-8). По-третє, вони роблять усе можливе, щоб не допустити поширення істинного Євангелія Христа, виступаючи проти його служителів, використовуючи кожну можливість для цього (вірш 8). Коли Євангеліє спасіння через віру в Христа обмежується, розбавляється або категорично відкидається, то сатана та його демони радіють.
Слід уникати окультизм у будь-яких формах. «Будьте тверезі, пильнуйте! Ваш супротивник – диявол – ходить, ричучи, як лев, що шукає пожерти кого» (1 Петра 5:8). Ця тверезість частково полягає у знанні схем сатани, але не в заглибленні в деталі кожної окультної практики чи явища. Швидше, нам слід розуміти кінцеву мету диявола – знищення наших душ – і перейти до наступу, одягнувши «Божу зброю» (Ефесянам 6:10-18). Лише тоді ми зможемо стояти твердо та «погасити всі огненні стріли лукавого».
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Що таке окультизм?