Запитання
Що таке П’ятикнижжя?
Відповідь
П’ятикнижжя – це назва перших п’яти книг Біблії, що, як переконані консервативні богослови, були написані переважно Мойсеєм. Хоча в книгах П’ятикнижжя ім’я автора конкретно не визначається, існує багато текстів, які відносяться до Мойсея або його слів (Вихід 17:14; 24:4-7; Числа 33:1-2; Повторення Закону 31:9-22). Одним із найістотніших доказів авторства Мойсея є те, що сам Ісус згадує цю частину Старого Завіту як «Закон Мойсея» (Луки 24:44). Хоча в П’ятикнижжі є деякі вірші, що, швидше за все, були додані кимось іншим (наприклад, Повторення Закону 34:5-8, де описано смерть і поховання Мойсея), значна кількість дослідників пов’язує більшість цих книг саме з Мойсеєм. Навіть якби Ісус Навин або хтось інший насправді написав оригінальні рукописи, їхні вчення та одкровення можна відстежити від Бога через Мойсея, і не так важливо, хто написав слова – їх автором був Бог, і ці книги й надалі залишаються натхненними Ним.
«П’ятикнижжям» називаються п’ять сувоїв, що становлять першу з трьох частин єврейського канону. Існування назви «П’ятикнижжя» можна простежити від 200 р. після Р.Х., коли Тертуліан назвав так перші п’ять книг Біблії. Також вони відомі як Тора, що єврейською означає «закон». Цими п’ятьма книгами є Буття, Вихід, Левіт, Числа та Повторення Закону.
Загалом, євреї поділяли Старий Завіт на три окремі частини: Закон, Пророки й Писання. Закон або Тора містить історичне підґрунтя для створення та обрання Богом Авраама та євреїв Своїм народом. Тора також містить закон, наданий Ізраїлю на Синайській горі. У Біблії ці п’ять книг згадуються під різними назвами. У книзі Ісуса Навина 1:7 сказано: «Отже, кріпись і будь мужнім, щоби дотримуватися всіх вказівок і чинити так, як тобі заповів Мій слуга Мойсей» (переклад Українського Біблійного Товариства). Їх також названо «законом Мойсея» у 1 Царів 2:3.
П’ять книг Біблії, з яких складається П’ятикнижжя, є початком Божого прогресивного одкровення людству. У книзі Буття ми бачимо початок творіння, гріхопадіння людини, обітницю викуплення, зародження людської цивілізації та встановлення Божого завіту з Його обраним народом, Ізраїлем.
Наступна книга – Вихід – повідомляє про визволення Богом народу Свого завіту з рабства та підготовку до здобуття ним обіцяної землі, наданої йому Богом. Вихід оповідає про звільнення Ізраїлю від єгипетського рабства після 400 років неволі, як було обіцяно Богом Авраамові (Буття 15:13). Тут також записаний завіт Бога з Ізраїлем, складений на Синайській горі, інструкції щодо спорудження скінії, Десять Заповідей та інші вказівки щодо того, як Ізраїль мав поклонятися Богові.
За книгою Вихід слідує книга Левіт, що розширює коло вказівок щодо того, як народ завіту (Ізраїль) мав поклонятися Богові та яким мало бути його щоденне життя. У ній викладаються вимоги до системи жертвоприношень, яка би дозволяла Богові прощати гріхи Свого народу, поки не була принесена досконала жертва Христа, що повністю викупила гріхи.
Далі йде книга Числа, що охоплює ключові події 40 років, коли ізраїльтяни блукали пустелею, і дає вказівки, як Божий народ завіту мав поклонятися й вести своє життя. Останньою з п’яти книг, що складають П’ятикнижжя, є Повторення Закону. У ній записані останні слова Мойсея перед тим, як народ Ізраїлю зайшов до обіцяної землі (Повторення Закону 1:1). У цій книзі Божий Закон, даний на Синайській горі, повторюється та пояснюється. Оскільки Ізраїль готувався відкрити нову сторінку своєї історії, Мойсей нагадує йому про Божі заповіді та благословення, які належатимуть їм, якщо вони коритимуться Йому, і про прокляття як наслідок непослуху.
Книги П’ятикнижжя, зазвичай, вважаються історичними книгами, тому що в них описані історичні події. Хоча їх часто називають Торою або Законом, насправді в них є дещо значно більше, ніж просто закони. Вони зображують Божий план спасіння й закладають фундамент для всіх наступних Писань. Як і в решті Старого Завіту, обітниці, образи й пророцтва, що містяться в П’ятикнижжі, остаточно сповнюються в особистості та діяльності Ісуса Христа.
English
Що таке П’ятикнижжя?