Запитання
Які сильні та слабкі сторони теорії про підхоплення церкви після періоду горя, також відомої як посттрібулаціонізм?
Відповідь
Які сильні та слабкі сторони теорії про підхоплення церкви після періоду горя, також відомої як посттрібулаціонізм?
Відповідь: При розгляді будь-якого питання, важливо пам’ятати, що з точки зору есхатології (науки про кінець часів), майже всі християни погоджуються між собою за трьома пунктами:
1) у майбутньому настане горе, якого світ ніколи не бачив;
2) після періоду горя повернеться Христос, аби встановити Своє Царство на Землі;
3) відбудеться підхоплення віруючих – «перехід» від смертності до безсмертя – як це описано в Євангелії від Івана 14:1-3, у 1 Коринтянам 15: 51-52 і 1 Солунянам 4:16-17. Питання в тому, коли воно відбудеться відносно періоду горя та Другого приходу?
Перш за все, існує три теорії щодо часу підхоплення: 1) воно відбудеться до початку періоду горя (претрібулаціонізм, від англ. “tribulation” – горе); 2) підхоплення відбудеться посередині періоду горя (мідтрібулаціонізм); 3) це станеться після періоду горя (посттрібулаціонізм). У цій статті мова піде безпосередньо про теорію посттрібулаціонізму.
Дана теорія навчає, що підхоплення відбудеться після або наприкінці періоду горя. Церква зустрінеться з Христом у небі, а потім повернеться з Ним на землю для встановлення Його Царства. Інакше кажучи, підхоплення та Другий прихід Христа відбудуться майже одночасно. Згідно з цією теорією, церкві доведеться переживати всі сім років періоду горя. Католицизм, православ’я і багато протестантських конфесій дотримуються посттрібулаційної позиції щодо підхоплення.
Сильною стороною даної теорії є те, що Ісус у Своїй розповіді про останній час обіцяв повернутися після «великого горя» (Матвія 24:21, 29). Крім цього, у книзі Об’явлення, з усіма її пророцтвами, про прихід Господа згадується лише один раз – і що станеться це після великого горя (Об’явлення 19-20). Тексти з Об’явлення 13:7 і 20:9 також підтримують посттрібулаціонізм у тому, що святі, можливо, переживатимуть період горя. Крім того, воскресіння мертвих з Об’явлення 20:5 називається «першим воскресінням». Прихильники цієї теорії стверджують, що воскресіння, пов’язане з підхопленням із 1 Солунянам 4:16, не може відбутися раніше «першого воскресіння» після великого горя.
Вони також зазначають, що Божий народ історично переживав часи інтенсивних переслідувань і судів. Тому, на їхню думку, церква також зазнає великого горя в останні часи. У зв’язку з цим, посттрібулаціоністи розрізняють «гнів сатани» (або «людський гнів») і «Божий гнів» із книги Об’явлення. Гнів сатани спрямований проти святих і Бог допускає його як засіб для очищення Своїх віруючих. З іншого боку, Божий гнів виллється на антихриста і його нечестиве царство, а Свій народ Він збереже від цього покарання.
Один із недоліків посттрібулаціонізму полягає в тому, що Святе Письмо чітко навчає, що ті, хто в Христі, не будуть засуджені й ніколи не зазнають Божого гніву (Римлянам 8:1). Хоча деякі покарання під час горя стосуватимуться безпосередньо неспасенних, багато інших кар, таких як землетруси, падаючі зірки й голод, однаково вплинуть і на спасенних, і на неспасенних. Отже, якщо віруючі переживатимуть період горя, вони зазнають Божого гніву, а це суперечить тексту з Римлянам 8:1.
Ще однією слабкою стороною цієї теорії є те, що вона ставиться деякою мірою алегорично до періоду горя. Багато її прихильників навчає, що ми, насправді, живемо в періоді горя зараз, а деякі кажуть, що цей період почався відразу ж після П’ятидесятниці (Дії 2). Таке вчення ігнорує сам опис горя в Біблії (Матвія 24:21), що це буде час скорботи, що не має аналогів у світовій історії. Крім цього, прихильники даної теорії стикаються з труднощами під час пояснення відсутності слова «церква» в усіх біблійних уривках, пов’язаних із великим горем. Навіть в Об’явленні 4-21, найповнішому описі періоду горя, ніде немає слова «церква». Вони вважають, що слово «святі», яке зустрічається в цьому уривку, означає «церква», хоча там використовується інше грецьке слово.
І останньою слабкою стороною розглянутого переконання, як і двох інших теорій, є те, що Біблія не визначає чіткої часової послідовності подій майбутнього. У Святому Письмі конкретно не підтверджується жодна з теорій, і саме тому існує розмаїття думок про останній час і деякі розбіжності щодо того, як узгоджувати відповідні пророцтва.
English
Які сильні та слабкі сторони теорії про підхоплення церкви після періоду горя, також відомої як посттрібулаціонізм?