Запитання
Чи має силу позитивне мислення?
Відповідь
Згідно з одним із визначень позитивне мислення є «актом перегляду розумових процесів з метою визначення сфер, що потребують поліпшення, і подальшої зміни цих думок позитивним, цілеспрямованим шляхом, використовуючи відповідні засоби». Звичайно ж, немає нічого поганого в тому, щоб мислити позитивно. Проблема, пов'язана з позитивним мисленням, полягає в переконанні, що в ньому криється якась надприродна сила. У наш час нестримного поширення неправдивих доктрин і розмитої теології сила позитивного мислення вирізняється як одна з найпоширеніших помилок. Лжевчення схожі в тому, що представляють людські ідеї під виглядом істини. Якраз одним із таких і є сила позитивного мислення.
Ідея про силу позитивного мислення була популяризована доктором Норманом Вінсентом Пілом у книзі «Сила позитивного мислення» (1952 р.). За його словами люди можуть змінювати майбутні результати і події за допомогою сили думки. Сила позитивного мислення сприяє впевненості й вірі у себе; це, безперечно, призводить до неправдивої віри в «закон притягання», описаний Пілом наступним чином: «Очікуючи найкращого, ви вивільняєте у своєму розумі магнітну силу, яка згідно із законом притягання приваблює до вас це найкраще». Звичайно ж, ідея про розум, що вивільняє «магнітну силу», яка притягує хороші речі в орбіту людини, абсолютно не відповідає Біблії. Більше того, в цьому понятті є багато такого, що суперечить їй.
У своїй книзі Піл використовував спотворені релігійні поняття й суб'єктивні психологічні теорії заради просування неправдивої віри та надії. Його теорія є частиною руху «самодопомоги», в рамках якого людина намагається створити власну реальність за допомогою особистих зусиль, відповідних розумових образів і сили волі. Але реальність – це істина, а істина міститься в Біблії. Люди не можуть створювати власну реальність за допомогою фантазій чи сили думки. Теорія Піла є помилковою, тому що він не основував її на істині.
Прихильники теорії про силу позитивного мислення заявляють, що дослідження підтверджують її обґрунтованість. Проте зібрані дані викликають безліч питань. Деякі висновки припускають, що існує позитивна кореляція між оптимістичним прогнозом і його реалізацією, але це не має жодного відношення до впливу позитивних думок на результати подій. Дослідження вказують лише на те, що люди з оптимістичними очікуваннями зазвичай мають вищу самооцінку та домагаються успіху частіше за тих, хто складає песимістичні прогнози. З іншого боку, немає жодних обґрунтованих доказів того, що думки можуть контролювати результати. Позитивне мислення не може змінювати майбутнє.
Усе добро походить згори, від Бога (Якова 1:17), а не від сили позитивного мислення. Найкраще, що ми маємо, – це Святий Дух, Який перебуває в нас (Луки 11:13). Біблія говорить, що людина самостійно не може стати «праведною» (Ісаї 64:6). Єдине, що є хороше в нас, походить від зарахованої нам праведності Ісуса Христа (Ефесянам 2:1-5; Филип'янам 3:9). Поселяючись у нас, Святий Дух починає процес освячення, через який, за допомогою Його перетворюючої сили, ми стаємо більше схожими на Ісуса.
Якщо ми прагнемо власного вдосконалення та позитивних змін навколо нас, нам необхідне щось більше, ніж сила позитивного мислення. Справжня духовність завжди починається й закінчується нашими стосунками із Христом. Саме Святий Дух є «ключем» до зміни нашого життя, а не наші думки і зусилля. Якщо ми свідомо підкорятимемось владі Духа, Він буде змінювати нас. Замість того, щоб звертатися за допомогою до психологічної нісенітниці, псевдорелігійних книг чи власної сили позитивного мислення, ми маємо покладатися на те, що Бог уже дав нам через Свого Духа: «А ми маємо розум Христів!» (1 Коринтянам 2:16).
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Чи має силу позитивне мислення?