Запитання
Яка різниця між релігією та духовністю?
Відповідь
Перш ніж розглядати різницю між релігією та духовністю, спочатку нам слід дати визначення цим двом термінам. Релігія може бути визначена як «віра в Бога чи богів, поклоніння, яке, зазвичай, проявляється у поведінці та ритуалах» або «будь-яка конкретна система переконань, віросповідання тощо, часто із застосуванням етичного кодексу». Духовність може бути визначена як «якість або факт духовності, нефізичного» або «переважно духовний характер, відображений у думках, житті й т.п.; духовна тенденція чи тон». Коротше кажучи, релігія є набором вірувань і ритуалів, який обіцяє спрямувати людину до правильних взаємин із Богом; духовність же робить наголос на речах духовних і духовному світі, а не на фізичних / земних речах.
Найбільш поширеною помилкою щодо релігії є те, що християнство вважають просто такою ж релігією, як іслам, юдаїзм, індуїзм та ін. На жаль, багато з тих, хто називає себе християнами, так само ставляться до цього. Для багатьох людей християнство – це не більше ніж набір правил і ритуалів, яких людина повинна дотримуватися, аби потрапити до раю після смерті. Це не є істинним християнством. Істинне християнство – це не релігія; воно, швидше, полягає в правильних стосунках із Богом через прийняття Ісуса Христа як Спасителя, Месії благодаттю через віру. Так, у християнстві дійсно є «ритуали», що потребують дотримання (наприклад, хрещення та причастя). Так, християнство насправді має «правила» (наприклад, не вбий, любіть одне одного тощо). Однак ці ритуали й правила не є сутністю християнства. Ритуали та правила християнства є результатом спасіння. Коли ми здобуваємо спасіння через Ісуса Христа, ми хрестимося, проголошуючи віру. Ми беремо участь у причасті в пам’ять про жертву Христа. Ми дотримуємося переліку того, що робити можна, а що – ні, з любові до Бога та вдячності за те, що Він здійснив.
Найбільш поширеною помилкою щодо духовності є переконання, що існує багато форм духовності і що всі вони мають однакову силу. Медитація в незвичних фізичних позах, спілкування з природою, прагнення спілкування зі світом духів і т.п. може видаватися «духовністю», але, насправді, це фальшива духовність. Справжня духовність – це володіння Святим Духом Божим у результаті отримання спасіння через Ісуса Христа. Справжня духовність є плодом, який Святий Дух приносить у життя людини: любов, радість, мир, стійкість, доброта, щедрість, вірність, лагідність і вміння володіти собою (Галатам 5:22–23). Духовність полягає в тому, щоб ставати схожим на Бога, Який є Духом (Івана 4:24), і відповідати своїм характером Його образу (Римлянам 12:1–2).
Релігія та духовність схожі в тому, що вони можуть бути помилковими методами налагодження стосунків із Богом. Релігія прагне замінити справжні взаємини з Богом бездумним дотриманням ритуалів. Духовність, як правило, стосунки з Господом замінює зв’язком зі світом духів. Обидві можуть бути, і часто є, – хибними дорогами до Бога. Водночас, релігія може виявитися корисною в тому розумінні, що вона вказує на те, ким є Бог і що ми, певною мірою, відповідальні перед Ним. Єдиним істинним значенням релігії є її здатність підкреслити, що ми грішні та потребуємо Спасителя. Духовність може бути корисною тим, що вона вказує на те, що фізичний світ – це ще не все, що існує. Людські істоти є не тільки матеріальними, але й володіють душею-духом. Навколо нас існує духовний світ, про який ми маємо знати. Істинне значення духовності в тому, що вона вказує на те, що є щось і Хтось, Хто стоїть над цим фізичним світом і до Кого нам слід приєднатися.
Ісус Христос є втіленням і релігії, і духовності. Ісус – Той, перед Ким ми відповідальні та на Кого вказує істинна релігія. Ісус – Той, до Кого ми маємо приєднатися і на Кого вказує істинна духовність.
English
Яка різниця між релігією та духовністю?