settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія каже про відшкодування збитку?

Відповідь


Відшкодування збитку – це біблійне поняття, і ми знаходимо уривки, що розкривають Боже ставлення до цього, як у Старому, так і в Новому Завіті. Ізраїльтяни старозавітного періоду підпадали під дію Закону, який визначав відшкодування за різних обставин: «Якщо хтось украде вола чи вівцю і заріже їх чи продасть, то він повинен віддати за вола п’ять волів, а за одну вівцю – чотири вівці … Злодій неодмінно повинен відшкодувати. Коли ж у злодія нічого немає, то нехай продадуть за вкрадене його самого. Якщо вкрадене, справді, буде виявлене у нього живим – чи то віл, осел чи вівця, – то нехай відшкодує подвійно. Коли б хто … пустив своїх тварин самопасом на чуже поле, то нехай за причинену шкоду віддасть найкраще зі свого поля чи зі свого виноградника. Якщо спалахне вогонь й перекинеться на тернину, а звідти перекинеться на скирту чи хлібне поле, то той, хто спричинив пожежу, повинен неодмінно відшкодувати … Якщо хтось позичить щось у ближнього, а воно буде скалічене чи пропаде … то нехай позичальник неодмінно відшкодує» (Вихід 21:37; 22:2-5, 13; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

У книзі Левіти описані інші ситуації, в яких повертається вкрадене майно плюс одна п’ята його вартості. Також слід зазначити, що відшкодування здійснювалося на користь його власника (не уряду чи третьої сторони), і компенсація мала супроводжуватися покаянним приношенням Господу. Отже, Закон Мойсея захищав жертв крадіжок, здирництва, шахрайства та халатності, вимагаючи від винних відшкодування збитків. Розмір компенсації варіювався від 100 до 500 відсотків збитку. Реституцію слід було здійснити того ж дня, коли винний приніс свою жертву Господу, а це означає, що відшкодування збитку ближньому так само важливе, як і примирення з Богом.

У Новому Завіті ми маємо чудовий приклад Закхея, записаний у Євангелії від Луки 19. Ісус відвідує будинок Закхея, і люди, які знають, що головний митник – злий та жорстокий чоловік, починають нарікати через Його спілкування з грішником (вірш 7). «Встав Закхей і сказав Господу: Ось, Господи, даю бідним половину свого майна, і якщо кого чим скривдив, повертаю вчетверо! А Ісус промовив до нього: Сьогодні завітало спасіння до цього дому, бо й він – син Авраама; Син Людський прийшов знайти та спасти те, що загинуло!» (вірші 8-10). Зі слів Закхея ми доходимо висновку, що 1) він був винний в обмані людей; 2) він жалкував про свої вчинки в минулому та 3) він зобов’язався відшкодувати збитки. Зі слів Ісуса ми розуміємо, що 1) Закхей був спасенний того дня, а його гріх був прощений та 2) доказом його спасіння було як прилюдне визнання (див. Римлянам 10:10), так і відмова від всіх доходів, отриманих у незаконний спосіб. Закхей розкаявся і його щирість виявилася в бажанні негайно відшкодувати збиток. Ця людина каялася та журилася, і доказом навернення до Христа була його рішучість викупити, наскільки це можливо, колишні гріхи.

Це стосується і всіх, хто по-справжньому знає Ісуса зараз. Істинне покаяння спричиняє бажання виправити зло. Коли хтось стає християнином, у нього виникає бажання творити добро, включаючи відновлення, коли це можливо. Принципово важливо пам’ятати фразу «коли це можливо». Є злочини й гріхи, за які немає адекватної компенсації. У таких випадках християнин повинен здійснити таку форму відшкодування, що демонструє розкаяння, але водночас не має відчувати провини за нездатність відшкодувати провину цілковито. Реституція має бути результатом нашого спасіння – це не вимога до спасіння. Якщо ви отримали прощення гріхів через віру в Ісуса Христа, то всі ваші гріхи прощені, незалежно від того, змогли ви їх відшкодувати чи ні.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія каже про відшкодування збитку?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries