Запитання
Чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно?
Відповідь
У Біблії не описані випадки, коли обманювати могло бути правильно. Дев'ята заповідь забороняє свідчити неправдиво (Вихід 20:16). У книзі Притчі 6:16-19 згадуються «оманливий язик» і «фальшивий свідок, який говорить неправду» як дві зі семи речей, огидних для Господа (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Любов «радіє з істини» (1 Коринтянам 13:6). Є багато інших місць у Святому Письмі, які негативно висловлюються про неправду, – див. Псалом 119:29, 163; 120:2; Притчі 12:22; 13:5; Ефесянам 4:25; Колосянам 3:9 та Об'явлення 21:8. У Біблії наводиться чимало прикладів обману – від неправди Якова в Буття 27 до нечесності Ананії та Сапфіри в Дії 5. Знову і знову ми бачимо, що неправда призводить до страждань, втрат та осуду.
У Біблії також згадуються щонайменше два випадки, коли обман привів до позитивних наслідків. Наприклад, неправда, сказана єврейськими повитухами фараонові, ймовірно стала причиною того, що Господь поблагословив їх (Вихід 1:15-21), та, можливо, врятувала від смерті багато єврейських дітей. Іншим прикладом є обман Рахав заради порятунку ізраїльських розвідників у книзі Ісуса Навина 2:4-5. Але важливо зазначити, що Бог ніколи не виправдовує цю неправду. Незважаючи на «позитивний» результат обману, Біблія ніде не схвалює сам обман. У ній не сказано, що є випадки, коли можна обманювати. Водночас, Святе Письмо не каже, що немає таких ситуацій, коли неправда може бути прийнятним варіантом.
У такому разі питання залишається відкритим: чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно? Найпоширенішою ілюстрацією цієї дилеми є історія Корі тен Бом з окупованої нацистами Голландії. Суть її така: Корі переховувала євреїв у своєму домі, захищаючи їх від нацистів. Ворожі солдати прийшли до неї та спитали, чи знає вона, де ховаються євреї. Як вона мала вчинити? Чи повинна була вона сказати правду і дозволити нацистам схопити євреїв, яких вона намагалася захистити? Або ж їй слід було обманути та заперечувати, що вона щось про них знає?
У такому випадку, як цей, де неправда може бути єдиним можливим способом відвернути жахливе зло, мабуть, вона може бути прийнятною. Цей приклад чимось схожий на обман єврейських повитух і Рахав. У світі зла та в критичній ситуації може бути правильно скоїти менше зло – обманути – щоб запобігти значно більшому злу. Проте слід зазначити, що такі випадки є вкрай нечастими. Вельми можливо, що переважна більшість людей в історії людства ніколи не стикалась із ситуаціями, коли обманювати було би правильно.
English
Чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно?