Запитання
Хто такі самаритяни?
Відповідь
Самаритяни окупували землю, що раніше належала коліну Єфрема і півколіну Манасії. Столицею краю була Самарія, в ті часи велике й пишне місто. Коли десять колін були забрані ассирійцями в полон, їхній цар відправив людей із Кути, Авви, Гамоту й Сефарваїму для заселення Самарії (2 Царів 17:24; Ездри 4:2-11). Ці іноземці одружувалися з ізраїльським населенням, яке все ще залишалося там. Ці «самаряни» спочатку поклонялися ідолам своїх народів, але потім, будучи занепокоєними нападами левів, вирішили, що це пов'язано з тим, що вони не вшанували Бога цієї території. Тому до них із Ассирії був посланий єврейський священик для навчання релігії євреїв. Вони були навчені з книг Мойсея, але все-таки багато чого зберегли зі своїх поганських звичаїв. Самаритяни почали сповідувати релігію, яка була сумішшю юдаїзму та ідолопоклонства (2 Царів 17:26-28). Оскільки ізраїльтяни, що жили в Самарії, одружувалися з іноземцями та приймали їхню релігію, то вони в цілому вважалися «нечистокровними» і постійно зневажалися євреями.
Додатковими підставами для ворожнечі між ізраїльтянами та самаритянами було наступне:
1. Після повернення з Вавилону євреї почали відновлювати свій храм. Поки Неемія зводив стіни Єрусалиму, самаритяни енергійно намагалися йому завадити (Неемії 6:1-14).
2. Самаритяни збудували собі храм на горі Геризим, яку, як вони наполягали, Мойсей призначив місцем для поклоніння народу. Санваллат, лідер самаритян, призначив свого зятя Манасію первосвящеником. Отже, язичницька релігія самаритян була увічнена.
3. Самарія стала притулком для всіх вигнанців з Юдеї (Ісуса Навина 20:7; 21:21). Там охоче приймали єврейських злочинців і всіх, хто втікав від правосуддя. Порушники єврейських законів знаходили притулок у Самарії, сприяючи ненависті між двома народами.
4. Самаритяни визнавали лише п'ять книг Мойсея та відкидали писання пророків і всі єврейські традиції.
Через це між народами виникла настільки непримиренна ворожнеча, що євреї вважали самарян найгіршими з людського роду (Івана 8:48) та уникали будь-яких стосунків із ними (Івана 4:9). Незважаючи на цю ненависть, Ісус зруйнував перепони між євреями та самарянами, проповідуючи Євангеліє миру самаритянам (Івана 4:6-26). Апостоли згодом наслідували Його приклад (Дії 8:25).
English
Хто такі самаритяни?