Запитання
Яка різниця між сектою і культом?
Відповідь
Слово «секта» щодо «школи мислення» є суб’єктивним терміном, який може стосуватися релігійної віри або конфесії, або ж групи єретиків-розкольників. Іноді воно несе конотацію несхвалення, подібно до згубної єресі, що призводить до погибелі, про що йдеться у 2 Петра 2:1, хоча послідовних або загальноприйнятих прикладів, які можна було би використовувати для ідентифікації секти, не існує.
Секти існують в усіх релігіях. В ісламі є суніти й шиїти, в юдаїзмі є ортодоксальні євреї та караїми, в індуїзмі – шияїзм і шактизм, а у християнстві – баптисти й лютерани. Все це – приклади релігійних сект, і їх можна розглядати як «гілки» різних релігій. Існують також нерелігійні секти, наприклад, капіталісти і соціалісти серед економістів, або фрейдисти та юнґіанці серед психіатрів.
На відміну від цього слово «культ» завжди має негативний відтінок. Є певні критерії, що використовуються для ідентифікації культу. У «Боротьбі з контролем свідомості культів» (англ. «Combatting Cult Mind Control») депрограміст Стівен Хасан виокремлює деструктивні культи, які він визначає як «авторитарні режими у формі піраміди, в яких одна людина або група людей володіє диктаторським контролем. Вони використовують обман, залучаючи нових членів (наприклад, НЕ повідомляють заздалегідь, чим саме є ця група, у що насправді вона вірить і що очікується від людей, коли вони стають її членами)». Хасан також справедливо вказує, що є культи не лише релігійні – вони можуть бути комерційними або світськими за своїм характером.
У так званій моделі «Байт» (англійською «BITE») Хасан описує компоненти, що використовуються деструктивними культами за допомогою контролю свідомості:
Контроль поведінки: суворо контролюються зв’язки, умови життя, їжа, одяг, режим сну, фінанси людини тощо.
Контроль інформації: лідери культу навмисно приховують або спотворюють відомості, обманюють, вдаються до пропаганди й обмежують доступ до інших джерел інформації.
Контроль думки: лідери культу використовують словесне маніпулювання, перешкоджають критичному мисленню, забороняють будь-яку критику лідерів культу або норм і навчають доктрині «ми проти них».
Емоційний контроль: лідери маніпулюють своїми послідовниками за допомогою страху (включаючи страх втратити спасіння, страх виключення тощо), почуття провини та ідеологічної обробки.
Із християнської точки зору культ – це будь-яка група, що дотримується вчень, які суперечать ортодоксальному християнському вченню та сприяють єресі. Згідно з цим визначенням Товариство Вартової башти (свідки Єгови) та Святі останніх днів (мормони) є культами.
Оскільки не всі культи відразу визнаються як такі, і деякі люди можуть легко переплутати культ із сектою чи конфесією, дуже важливо наслідувати приклад мешканців Вереї з книги Дії апостолів 17:11: «Вони прийняли слово з усією ревністю, щодня досліджуючи Писання, чи так воно є» (Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Завжди вивчайте переконання групи, перш ніж долучитися до неї, вивчайте її поведінку та доктрини у світлі Біблії й остерігайтеся методів, перелічених у моделі BITE. Розмовляйте з її членами, але відкидайте будь-який примус. Найважливіше – якщо щось видається неправильним, уникайте цього.
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Яка різниця між сектою і культом?