Запитання
Що таке шаманство?
Відповідь
Шаманство – це хибний антихристиянський світогляд, в якому посередник між природним і надприродним називається шаманом. Шаманство пов’язане з анімізмом – вірою в те, що духи населяють як фізичний, так і духовний світ. Анімізм є однією з найдавніших систем вірувань та зустрічається в усьому світі в багатьох племінних общинах, древніх і сучасних. У наш час спостерігається його повернення у вигляді неошаманських груп.
Шаманство часто поєднується з іншими системами вірувань, включаючи іслам і християнство, а потім класифікується як народна релігія. Шаманство/анімізм зазвичай не є окремою релігією, а змішується з язичницькими, політеїстичними релігійними системами та рухом нью-ейдж.
Термін «шаман» походить із тунгусо-маньчжурської сім’ї мов Сибіру і перекладається як «той, хто знає». Споріднені терміни – медіум, знахар, чаклун, заклинатель, віщун, некромант тощо.
В анімістичній системі переконань шаман діє як посередник між природним і духовним світами. Шаманів кличуть під час хвороб, травм, стихійних лих, нападів ворога або в будь-який час, коли відчувається дисбаланс між природним і духовним царством. Шаманство навчає, що всі речі мають духовне коріння і що духовний світ контролює світ природи, тому вважається, що ключ до впливу на будь-яку ситуацію лежить у духовній сфері. Шаманський світогляд – один із витворів окультизму. Аби досягти бажаних результатів у світі природи, шаман покладається на свій досвід і силу об’єктів, якими він володіє.
Світ в анімістичній/шаманській системі вірувань – це страшне місце, сповнене духів, які мають бути умиротворені. У разі умиротворення духи можуть благословити вас, або, якщо вони розгнівані, то можуть стати мстивими, завдати вам болю чи накликати хворобу. Шамани входять у надприродне царство, щоб визначити причину лиха та знайти засоби для відновлення, зцілення і гармонії. Шамани наводять страх та мають великий вплив серед членів своїх племен, оскільки претендують на те, щоб мати силу зцілення, а також силу вбивати або ранити. Таким чином, не лише духи мають бути умиротворені; шамани також повинні бути задоволені.
Шамани часто використовують галюциногенні наркотики, практикують завдання собі фізичних ран або голодування, щоб набути стану зміненої свідомості. Амулети, дзвіночки, барабани, пісні або танці можуть бути складовими церемоній, які дозволяють їм досягати надприродного царства. Шамани також прикликають духів і зазвичай використовують такі тотемні предмети, як камені або кістки, що, як вважається, мають особливі властивості. Душі мертвих, духи тварин, каменів або дерев також можуть бути прикликані як проводирі. Шаманство стверджує, що певні місця мають особливу силу або забезпечують доступ до духовного світу.
Навіть серед тих, хто дотримується цієї системи переконань, роль шамана визнається ризикованим заняттям. Подорожувати в духовному світі небезпечно. Можливі депресії, психічні захворювання та смерть від вживання галюциногенних препаратів.
Шаманство було основною системою вірувань серед народів раннього Старого Завіту. Бог заборонив Ізраїлю шлюби з цими народами та поклоніння територіальним богам, яке практикувалося в Обіцяному краї. Второзаконня 18:9-13 та інші уривки містять суворі вказівки проти спілкування з медіумами, некромантами і тими, хто практикує чаклунство (Левіти 18:21; 20:2, 4, 6, 27; 2 Царів 17:31; 2 Хронік 28:3; 33:6; Ісаї 57:5; Єзекіїля 16:21; Галатам 5:19-21).
Біблія навчає, що ми живемо на ворожій території. У 1 Петра 5:8 розповідається про цю духовну битву і реальність невидимого світу навколо нас. Однак як християни ми не розраховуємо на шаманів, ритуали, що вони справляють, або талісмани, які вони мають. Ми віримо в силу Божого Слова (Євреям 4:12), силу Святого Духа (1 Коринтянам 2:4) та силу Євангелія (Римлянам 1:16).
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Що таке шаманство?