Запитання
Чи існує біблійний список духовних дарів?
Відповідь
Фактично, існує три біблійних списки «дарів Духа», також відомих як духовних дарів. Три основні тексти, в яких ідеться про духовні дари, записані в посланнях Римлянам 12:6-8, 1 Коринтянам 12:4-11 і 12:28. Духовні дари, які визначає послання Римлянам 12, наступні: пророцтво (провіщення Божої звістки), дар служіння, навчання, потішання, дар подавати, керувати й дар милосердя. Список у 1 Коринтянам 12:4-11 містить дар мудрості, знання, віри, зцілення, дар творити чудеса, дар пророцтва, розпізнавання духів, володіння різними мовами й пояснення мов. У 1 Коринтянам 12:28 йдеться про дар оздоровлення, допомоги, управління та знання різних мов. Коротко описати кожний дар можна наступним чином:
Пророцтво – слово «пророкувати» перекладається з грецької мови як «звіщати» чи «передбачати»; в обох наведених біблійних уривках його правильним значенням є «звіщати» або «проголошувати» Божу волю, витлумачувати Його наміри або відкривати Господню істину, призначену для впливу на людей. Ідею передбачення майбутнього було додано в Середні віки і вона перебуває в прямій суперечності з іншими тезами Святого Письма, в яких засуджується ворожіння або віщання (Дії 16:16-18).
Дар служіння – грецьке слово «діаконіан», від якого ми отримуємо наше «диякон», означає служіння будь-якого виду й широке надання практичної допомоги тим, хто її потребує.
Дар навчання – цей дар містить у собі аналіз і проповідь Божого Слова, пояснення значення, контексту й застосування Його в житті слухача. Талановитим педагогом є той, хто володіє унікальною здатністю чітко інструктувати й поширювати знання, зокрема, доктрини віри.
Дар потішання – також зветься даром напучування. Цей дар виявляється в послідовному заклику прислухатися й дотримуватися Божої істини, включаючи виправлення або напучення шляхом зміцнення слабкої віри та втішання у випробуваннях.
Дар подавати – цим даром володіють ті, хто з радістю ділиться тим, що має, з іншими, як у фінансовому чи матеріальному розумінні, так і особистим часом або увагою. Той, хто подає, переймається потребами інших і прагне, наскільки може, поділитися з ними речами, коштами й часом, якщо необхідно.
Дар керувати – обдарованим лідером є той, хто вміє очолювати людей або управляти ними в церкві. Слово в оригіналі буквально означає «провідник» і містить ідею управління судном. Керівник з даром управління працює з мудрістю та благодаттю, виробляючи плід Духа у своєму житті, оскільки він надає приклад іншим.
Дар милосердя – тісно пов’язаний з даром потішання, цей дар полягає в співчутті до інших людей, що потрапили в біду, шляхом вияву співчуття в поєднанні з бажанням і застосуванням ресурсів для зменшення їхніх страждань.
Дар мудрості – той факт, що він описується як дар «слова» мудрості, вказує, що він є одним з ораторських дарів. Цей дар притаманний людині, яка розуміє й сповіщає біблійну істину так, щоб її можна було вміло застосовувати в життєвих ситуаціях.
Дар знання – це ще один ораторський дар, який містить у собі розуміння істини та її застосування, що можливо лише завдяки Божому одкровенню. Ті, хто володіє цим даром, розуміють глибину й таємниці Його Слова.
Дар віри – усі віруючі володіють цим даром певною мірою, тому що це один з дарів Духа, який надається всім, хто приходить до Христа через віру (Галатам 5:22-23). Духовний дар віри виявляється міцною й непохитною впевненістю в Господі, Його Слові, обітницях і в тому, що молитва може творити чудеса.
Дар зцілення – хоча Господь усе ще зціляє й сьогодні, здатність зцілювати за допомогою чудес належала апостолам церкви першого століття для підтвердження того, що їхня звістка походить від Бога. Сучасні християни не володіють можливістю зцілювати хворих і воскрешати мертвих. Якби вони могли, то скрізь у лікарнях і моргах було би повно таких «обдарованих» людей.
Дар творити чудеса – також відомий як чудотворний дар – це ще один тимчасовий дар, який за допомогою надприродних подій знаменував про свій зв’язок з Божою силою (Дії 2:22). Як і іншими, цим даром володіли Павло (Дії 19:11-12), Петро (Дії 3:6), Степан (Дії 6:8) і Филип (Дії 8:6-7).
Дар розпізнавання духів – деякі люди мають унікальну здатність відрізняти істинне Боже послання від хибного, що походить від сатани, методи якого включають використання фальшивих і помилкових доктрин. Ісус казав, що під Його Ім’ям прийдуть псевдовчителі й багатьох введуть в оману (Матвія 24:4-5), тому дар розпізнавання духів і було надано церкві для її захисту.
Дар володіння різними мовами – здатність розмовляти невідомими мовами є одним з тимчасових дарів, наданих Ранній церкві, щоб Євангеліє було сповіщене в усьому світі, усім народам й усіма відомими мовами. Цей Божественний дар полягав у володінні мовами, раніше невідомими тим, хто ними говорить. Цей дар підтверджував істинність євангельського послання й правдивість проповідників як Божих вісників. Фраза «різні мови» або «невідомі мови» спростовує ідею про існування «особистої молитовної мови» як духовного дару.
Дар пояснення мов – людина з цим даром могла зрозуміти мовця, не володіючи мовою, якою він говорив. Той, хто володів даним даром, перекладав сказане звичною мовою спілкування, щоб і всі інші змогли зрозуміти.
Дар допомоги – тісно пов’язаний з даром подавати й милосердя. Ті, хто володіє цим даром, допомагають або сприяють іншим членам церкви зі співчуттям і благодаттю. Цей дар має багато можливостей для застосування. Найголовнішим його завданням є використання унікальної можливості для допомоги тим, хто бореться зі сумнівом, страхом та іншими душевними протиріччями; він є кроком назустріч тим, хто має духовну потребу в доброму слові, розумінні та співчутті, а також у сповіщенні біблійної істини, яка водночас викриває гріх і виявляє любов.
English
Чи існує біблійний список духовних дарів?