settings icon
share icon
Запитання

Вижити в останній час – що нам слід знати?

Відповідь


Вижити в останній час – що нам слід знати?

Відповідь: Люди часто відчувають тривогу, думаючи про майбутнє, проте так не має бути. Для тих, хто знає Бога, думки про майбутнє приносять підбадьорення та спокій. Наприклад, у книзі Притчі 31:26, де описується жінка, яка знає й вірить у Бога, сказано, що вона «радіє останніми днями» (тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства).

Нам слід мати на увазі дві ключові думки про майбутнє – Бог всемогутній і Він контролює все. Він знає майбутнє й має абсолютну владу над тим, що має статися. У Біблії написано: «І згадайте перше, від віку, що Я – Бог, і немає більше нікого, за винятком Мене, Хто від початку сповістив останнє, раніше, ніж воно сталося, і разом виконалося. І Я сказав: Кожна Моя рада встоїть, і все, що Я задумав, Я вчиню ... Я сказав і привів, створив і вчинив» (Ісаї 46:9-11).

Другий момент щодо майбутнього, який нам необхідно пам’ятати, – Біблія описує те, що станеться в «кінці часів» або в «останні дні». Оскільки вона є Божим одкровенням людству, а Він знає й контролює майбутнє (як сказано вище в Ісаї), то стає очевидним, що ми можемо вірити тому, що говорить ця книга про майбутнє. Щодо прогнозів на майбутнє в Біблії говориться: «Адже пророцтво ніколи не було з волі людини, але від Бога звіщали мужі, натхнені Святим Духом» (2 Петра 1:21). Істина полягає в тому, що, на відміну від хибних пророцтв інших релігій чи осіб, таких як Нострадамус, Біблія жодного разу не помилялася – кожна провіщена нею подія в майбутньому відбувалася саме так, як сказано.

Обговорюючи те, як зрозуміти й вижити в останній час, слід відповісти на три наступні питання:

1. Як тлумачити те, що говориться в Біблії про майбутнє (біблійні пророцтва)?

2. Що сказано в Біблії про події останнього часу?

3. Як те, що сказано в Біблії про майбутнє, впливає на наше життя сьогодні?

Як тлумачити біблійні пророцтва?
Існують різні погляди на те, які методи слід застосовувати при тлумаченні біблійних текстів про останній час. Хоча багато достойних людей можуть дотримуватися різних переконань, є вагомі підстави вважати, що біблійне пророцтво слід інтерпретувати 1) буквально, 2) з футуристичної позиції та 3) за допомогою так званого «премілленаристського» методу. Фактом на користь буквального тлумачення є те, що понад 300 пророцтв, які стосувалися Першого приходу Христа, виконалися буквально. Пророцтва про народження, життя, зраду, смерть і воскресіння Месії не були виконані в алегоричний чи духовний спосіб. Ісус насправді народився у Віфлеємі, творив чудеса, був зраджений близьким другом за 30 срібняків, Його руки й ноги були пробиті, Він помер серед розбійників, був похований у гробниці багатої людини й воскрес через три дні після смерті. Усе це було передбачене за сотні років до народження Ісуса та відбулося буквально. І хоча в різних пророцтвах використовується символізм (напр., згадки про дракона, вершників тощо), вони описують реальних істот або події так само, як Ісуса порівнюють з левом або ягням.

Що стосується футуристичної позиції, то в Біблії чітко сказано, що пророчі книги, такі як Даниїла та Об’явлення, містять не лише розповіді про історичні події, а й провіщають про події майбутнього. Після того, як Іван передав повідомлення церквам свого часу, він побачив видіння про те, що відбуватиметься в останній час. Йому було сказано: «Підіймися сюди, і Я покажу тобі те, що має статися після цього!» (Об’явлення 4:1).

Можливо, ще вагомішим аргументом на користь футуристичної позиції є Божа обітниця Авраамові щодо землі для Ізраїлю (див. Буття 12 і 15). Оскільки заповіт Бога з Авраамом був безумовним, а Його обітниці нащадкам Авраама досі не виконалися, то футуристичний погляд на обітниці для Ізраїлю є цілком виправданий.

Врешті-решт, пророцтва тлумачаться за допомогою «премілленаристського» методу – як такі, що передують Тисячолітньому царству. Це означає, що церква буде підхоплена, світ зазнає семирічного періоду горя, а потім Ісус Христос повернеться, щоб царювати на землі протягом буквальних 1000 років (Об’явлення 20).

Але що сказано в Біблії про те, що відбуватиметься до цього?

Що говориться в Біблії про те, що відбуватиметься в останній час?
На жаль, Біблія пророкує, що перед поверненням Христа спостерігатиметься збільшення кількості катастроф, людської гріховності та релігійного відступництва. Павло писав: «Знай же, що в останні дні настануть скрутні часи ... А лихі люди і шахраї матимуть успіх у злому, обманюючи й самі будучи обмануті» (2 Тимофію 3:1, 13). Світ і надалі відкидатиме Бога, Його Слово та Його людей.

Колись у майбутньому – у день, якого ніхто не знає, Бог завершить церковну епоху, що почалася в першому столітті під час П’ятидесятниці (див. Дії 2), подією, відомою як підхоплення. У той момент Бог забере всіх віруючих у Христа із землі, готуючись до Свого остаточного суду. Павло про підхоплення говорив: «Бо коли віримо, що Ісус помер і воскрес, то й померлих в Ісусі Бог приведе з Ним. Це говоримо вам Словом Господнім: що ми, живі, які залишимося до приходу Господнього, не випередимо померлих. Адже Сам Господь з наказом, при голосі архангела і при Божій сурмі, зійде з неба, – і першими воскреснуть померлі в Христі. Потім ми, живі, які залишимося, разом з ними будемо підхоплені на хмари, на зустріч з Господом у повітрі, – і так завжди будемо з Господом. Тому потішайте одне одного цими словами» (1 Солунянам 4:14-18).

Руйнування встановленого у світі порядку та щораз більші заворушення, які передуватимуть підхопленню, сягнуть неймовірних розмірів, коли величезна кількість людей зникне з лиця Землі. Така подія викличе паніку й необхідність у сильному лідері, який матиме відповіді на всі світові проблеми. Підготовка до такого лідера вже триває протягом деякого часу, як зазначив історик Арнольд Тойнбі: «Надаючи людству все більше й більше смертоносної зброї, і, водночас, роблячи світ усе більш взаємозалежним економічно, технології принесли людству стільки нещастя, що ми дозріли до боготворіння будь-якого нового Цезаря, який зможе принести світові єдність та спокій». У відродженій Римській імперії, що організована у вигляді десяти європейських країн (див. Даниїла 7:24; Об’явлення 13:1), з’явиться антихрист, який укладе договір з народом Ізраїлю, з чого офіційно почнеться пророчий семирічний відлік часу до Другого приходу Христа (див. Даниїла 9:27).

Протягом трьох з половиною років антихрист керуватиме Землею й обіцятиме мир, але це – мир фальшивий, омана для людства. У Біблії сказано: «Коли говоритимуть: Мир і безпека, – тоді раптово прийде на них погибель, як біль тієї, яка носить в утробі, і вони не втечуть» (1 Солунянам 5:3). Війни, катаклізми й голод будуть прогресувати (див. Матвія 24:7) до кінця 3,5-річного правління антихриста, поки він не ввійде до відновленого єрусалимського храму та не проголосить себе богом, вимагаючи поклоніння (див. 2 Солунянам 2:4; Матвія 24:15). Саме тієї миті справжній Бог відповість на виклик. Ще 3,5 роки триватиме велике горе, якого ніколи раніше не бачили. Як про це пророкував Сам Ісус, – «тоді буде велике горе, якого не було від початку світу дотепер, і не буде. Коли б не були ті дні вкорочені, то не спаслася б жодна людина. Але заради вибраних ті дні будуть вкорочені» (Матвія 24:21-22).

Під час великого горя матимуть місце події, які просто неможливо описати, вони призведуть до смерті безлічі людей і жахливих руйнувань на Землі. Крім цього, велика кількість людей увірує в Христа, але багатьом через це доведеться пожертвувати власним життям. Бог, як і раніше, триматиме контроль, збираючи армії невіруючих, аби покарати їх. Пророк Йоіл писав про цю подію так: «І зберу всі народи, і зведу їх у долині Йосафата, і судитимуся з ними там за Мій народ» (Йоіла 3:2). Іван описує битву наступним чином: «І я побачив, що з уст змія (сатани), і з уст звіра (антихриста), і з уст лжепророка вийшли три нечисті духи, наче жаби. Це демонські духи, які роблять ознаки; вони виходять до царів усього всесвіту, щоби зібрати їх на битву великого дня Бога Вседержителя ... І зібрав їх на місце, що по-єврейськи називається Армагедон» (Об’явлення 16:13-16).

Тоді повернеться Месія – Ісус, знищить Своїх ворогів і буде правити світом, який за правом належить Йому. «І я побачив відкрите небо. І ось білий кінь, і Той, Хто сидить на ньому, Який зветься Вірний і Правдивий; і Він справедливо судить і воює. Очі ж Його – наче полум’я вогню, а на Його голові – багато вінців. Він має написане Ім’я, якого ніхто не знає, тільки він Сам. І Він зодягнений в одяг, окроплений кров’ю, а Його Ім’я – Боже Слово. А небесні війська рухалися слідом за Ним на білих конях, одягнені в білий чистий вісон. І з Його вуст виходить гострий меч, щоб ним поражати народи. Він їх пастиме залізним жезлом і топтатиме у виноробній давильні лютого гніву Бога Вседержителя. І Він має на одязі й на Своєму стегні написане Ім’я: Цар над царями і Господь над володарями. І я побачив, що один ангел стояв на сонці й закричав гучним голосом, закликаючи до всіх птахів, які літають серед неба: Сюди! Зберіться на велику Божу вечерю, щоби поїсти тіла царів, і тіла тисяцьких, і тіла сильних, і тіла коней, і тих, хто на них сидить, і тіла всіх вільних, і рабів, і малих, і великих. І я побачив звіра, і царів землі, та їхніх воїнів, які зібралися, аби провадити війну з Тим, Хто сидить на коні, та з Його військом. І звір був схоплений, а з ним лжепророк, який чинив перед ним ознаки, якими ввів у обману тих, хто прийняв знак звіра і вклоняється його образові; вони обидва були вкинені живими у вогняне озеро, що горить сіркою. А інші вбиті були мечем Того, Хто сидить на коні, що вийшов з Його вуст, і всі птахи наситилися їхніми тілами» (Об’явлення 19:11-21).

Після того як Христос переможе всі війська, що зберуться в долині Армагедону, Він царюватиме зі Своїми святими протягом тисячі років і повністю відновить Ізраїль на його землі. Через тисячу років відбудеться останній суд над рештою людства, після якого – вічність, що буде проведена або з Богом, або окремо від Нього (див. Об’явлення 20-21).

Вищевказані події не є припущеннями або ймовірностями – це саме те, що відбуватиметься в майбутньому. Як збулися всі біблійні пророцтва про Перший прихід Христа, так збудуться й усі пророцтва про Другий.

Враховуючи правдивість цих пророцтв, який вплив вони повинні мати на нас зараз? Петро ставить таке питання: «Коли все це таким чином буде знищене, то якими треба бути у святому житті й у побожності вам, котрі чекаєте й прагнете приходу Божого дня, під час якого небо, охоплене полум’ям, зникне, а розжарені стихії розплавляться?» (2 Петра 3:11-12).

Вплив біблійних пророцтв на нас сьогодні
Нам слід реагувати на біблійні пророцтва у чотирьох напрямках. Перший – це покора, про що й говорить Петро у вищезазначених віршах. Ісус закликав нас завжди бути готовими до Його приходу, який може відбутися у будь-який час (див. Марка 13:33-37), і жити так, щоб нам не було соромно за свою поведінку перед Богом.

Другою реакцією є поклоніння. Господь надав нам можливість уникнути Його суду в останній час – Божий дар спасіння, запропонований через Ісуса. Ми маємо бути впевнені, що приймаємо Його спасіння й живемо із вдячністю Йому. Наше поклоніння на Землі одного чудового дня перетвориться на поклоніння на небесах: «Вони співають нову пісню, проголошуючи: Ти достойний узяти книгу і відкрити її печаті, бо Ти був заколений і викупив [нас] Богові Своєю кров’ю від усякого покоління і мови, племені й народу» (Об’явлення 5:9).

Третя реакція – проголошення. Звістку про Боже спасіння та істину про Його Другий прихід слід проголошувати привселюдно, особливо тим, хто ще не увірував. Ми маємо надати кожній людині шанс навернутися до Бога і спастися від Його гніву в майбутньому. В Об’явленні 22:10 написано: «І каже мені: Не запечатуй слів пророцтва цієї книги, бо час близько».

Останнім відгуком на пророче Слово Боже є служіння. Усі віруючі повинні бути старанними у виконанні Божої волі та здійсненні добрих справ. Вирок суду Христа частково залежатиме від діл віруючих. Діла не визначають, чи потраплять християни на небо, але демонструють те, що кожний віруючий зробив із дарами, наданими йому Богом. Павло говорив про це так: «Адже всі ми маємо з’явитися перед судовим престолом Христа, щоб кожний одержав згідно з тим, що в тілі робив: добро чи зло» (2 Коринтянам 5:10).

Отже, Бог має владу над усіма подіями й людьми світу. Він усе контролює й доведе до бездоганного кінця все, що почав.

Виконані пророцтва – це один із доказів того, що Біблія є надприродною книгою. Сотні старозавітних пророцтв уже збулися, і буде розумним зробити висновок, що пророцтва, які стосуються останнього часу, також здійсняться. Для тих, хто знає Ісуса й вірить у Нього як у свого Господа і Спасителя, Його прихід буде здійсненням блаженної надії (див. Титу 2:13). Але на тих, хто відкинув Христа, чекає Його відплата (див. 2 Солунянам 1:8). Суть полягає в наступному: для того, щоб вижити в останні часи, переконайтеся, що ви вірите в Христа: «Адже Бог призначив нас не на гнів, а на те, щоб ми одержали спасіння через Господа нашого Ісуса Христа» (1 Солунянам 5:9).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Вижити в останній час – що нам слід знати?
© Copyright Got Questions Ministries