settings icon
share icon
Запитання

У чому суть телеологічного аргументу на користь існування Бога?

Відповідь


Слово «телеологія» походить від грецького «телос», що означає «задум» або «мета». Ідея аргументу полягає в тому, що якщо є задум/мета, то повинен існувати і їх автор. Отже, якщо ми бачимо щось, що має очевидну мету, то можна припустити, що воно існує не просто так. Ми завжди інстинктивно встановлюємо подібний зв’язок. Різниця між Великою Китайською стіною й Великим Каньйоном очевидна – стіна має своє призначення, а каньйон – ні. Каньйон був сформований ірраціональними, природними процесами, тоді як Китайська стіна, очевидно, створена розумною істотою – автором. Коли ми йдемо піщаним пляжем та знаходимо наручний годинник, то не припускаємо, що час і збіг обставин сформували цей годинник із піску. Чому? Тому що існують очевидні ознаки наявності задуму – в годинника є мета, він надає інформацію, має складний механізм тощо. У жодних наукових колах задум не вважається спонтанним, він завжди припускає існування автора; і наскільки складнішим є задум, настільки розумнішим має бути його автор.

Телеологічний аргумент застосовує цей принцип до всього всесвіту. Якщо задум припускає існування автора, а всесвіт демонструє ознаки задуму, то це означає, що він також має мати свого автора (який не може бути частиною всесвіту, тобто є надприродним). Немає сумнівів, що кожна форма життя на землі є вкрай складною. Один ланцюжок ДНК містить у собі обсяг інформації, який можна порівняти з Британською енциклопедією. Мозок людини здатний вмістити близько 10 млрд. гігабайтів інформації. Окрім живих істот тут на землі, весь всесвіт, здається, був налаштований для підтримки життя. Сотні умов необхідні для життя на землі, все – від щільності всесвіту до сейсмічної активності – має бути розраховане з надзвичайною точністю. Імовірність випадкового збігу всього цього перебуває в буквальному сенсі за межами уяви. Бачачи всі ці ознаки задуму, важко повірити, що ми з’явилися просто випадково. Насправді, провідний атеїст/філософ Ентоні Флю своїм наверненням до теїзму значною мірою завдячує телеологічному аргументу.

Окрім надання доказів існування Бога, цей аргумент також виявляє недоліки в теорії еволюції. Концепція про Розумний задум у науці застосовує теорію інформації до життєвих процесів і показує, що випадком не можна навіть почати пояснення складності устрою життя. Насправді, навіть одноклітинна бактерія є настільки складною, що без одночасної взаємодії всіх складових вона не змогла б існувати. Це означає, що всі її частинки не могли виникнути випадково. Дарвін визнав, що це може стати проблемою для його теорії, просто вивчивши будову людського ока. На той час він не знав, що навіть одноклітинні організми настільки складні, що їх природу неможливо пояснити без факту існування Творця!
English



Повернутися на стартову українську сторінку

У чому суть телеологічного аргументу на користь існування Бога?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries