settings icon
share icon
Запитання

Чи був Ісус розп’ятий у п’ятницю? Якщо так, то як Він провів три дні у гробниці, поставши з мертвих у неділю?

Відповідь


Біблія не зазначає конкретно, у який день тижня був розп’ятий Ісус. Відповідно до двох найбільш поширених думок, це сталося у п’ятницю або в середу. Дехто ж поєднує аргументи щодо п’ятниці та середи і називає цим днем четвер.

У Євангелії від Матвія 12:40 Ісус говорить: «Як Йона перебув у середині китовій три дні і три ночі, так перебуде три дні та три ночі й Син Людський у серці землі». Ті, хто рахує днем розп’яття п’ятницю, стверджують, що цілком обґрунтовано вважати, що Ісус перебував у могилі три дні, адже євреї першого століття інколи розглядали частину дня як цілий день. А так як Ісус був у могилі частину п’ятниці, всю суботу і частину неділі – це можна розглядати як триденне перебування у могилі. Один із головних аргументів на користь п’ятниці записаний у Євангелії від Марка 15:42, де зазначено, що Ісус був розп’ятий у «день перед суботою». Якщо це була звичайна, «щотижнева» субота, тоді це свідчить про розп’яття у п’ятницю. Інший доказ посилається на вірші, записані у Матвія 16:21 і Луки 9:22, що повідомляють про воскресіння Христа на третій день. Таким чином, Йому не було необхідності залишатися у могилі повних три дні і три ночі. Але в той час, як в одних перекладах у цих віршах використовується словосполучення «на третій день», не всі погоджуються, що це є найкращим перекладом цих текстів. До того ж, у Євангелії від Марка 8:31 говориться, що Ісус воскресне через три дні.

Аргумент на користь четверга витікає із попереднього і, в основному, доводить, що між похоронами Христа і недільним ранком відбулося занадто багато подій (дехто нараховує аж до двадцяти), щоби поміститись у проміжок часу від вечора у п’ятницю. Вони вказують, що це особливо важливо, так як єдиним повним днем між п’ятницею та неділею була субота – юдейський шабат. Додатковий день чи два усуває цю проблему. Як доказ захисники четверга приводять наступний приклад: «Уявіть, що ви не бачили свого друга з вечора у понеділок. Наступного разу, коли ви його зустріли, був ранок четверга, і тоді ви можете сказати: «Я не бачив тебе три дні!», навіть якщо технічно пройшло лише 60 годин (2,5 дня)». Якщо Ісус був розп’ятий у четвер, то цей приклад допомагає зрозуміти, чому цей період міг сприйматись як три дні.

Прихильники позиції про розп’яття у середу стверджують, що у тому тижні було дві суботи. Після першої (що настала у вечір розп’яття – Марка 15:42; Луки 23:52-54) жінки придбали пахощі – зверніть увагу, вони здійснили свою покупку після суботи (Марка 16:1). Згідно з цією точкою зору, ця субота була Пасхою (див. Левіт 16:29-31; 23:24-32, 39, де священні дні, що не обов’язково випадали на сьомий день тижня – суботу, називаються суботами). Друга субота в тому тижні була звичайною, «щотижневою» суботою. Зазначимо, що в Євангелії від Луки 23:56 жінки, які купили пахощі після першої суботи, вернулись та приготували їх, а тоді «у суботу лишились у спокої». Це показує, що вони не могли придбати пахощі після суботи, чи підготувати їх до суботи – якщо тільки у той час не було двох «субот». Із позиції теорії про дві суботи, якщо Христос був розп’ятий у четвер, тоді Пасха повинна була початись у четвер після заходу сонця і закінчитись у п’ятницю ввечері – на початку звичайної суботи. Покупка пахощів після першої суботи (Пасхи) тоді б означала, що вони придбали їх під час другої суботи і, таким чином, порушили заповідь.

Отже, така точка зору переконує, що єдине пояснення, яке не спростовує повідомлення про жінок і пахощі, а також підтримує повне розуміння тексту в Євангелії від Матвія 12:40, полягає в тому, що Христос був розп’ятий у середу. Субота-священний день (Пасха) настала в четвер, після цього жінки придбали пахощі у п’ятницю, повернулись і в той же день підготували їх, відпочивали у звичайну суботу, а в неділю вранці принесли ці пахощі до гробниці. Ісус був похований близько заходу сонця в середу, що, згідно з юдейським календарем, вважалося початком четверга. Використовуючи цей спосіб обчислення, ми маємо ніч у четвер (ніч 1), день у четвер (день 1), ніч у п’ятницю (ніч 2), день у п’ятницю (день 2), ніч у суботу (ніч 3) і день у суботу (день 3). Не відомо достеменно, коли воскрес Ісус, але ми знаємо, що це відбулося перед сходом сонця у неділю (в Євангелії від Івана 20:1 говориться, що Марія Магдалина прийшла «до труни рано, коли було ще темно», а камінь уже був відвалений від гробниці, згодом вона знайшла Петра і повідомила йому, що «винесли Господа із труни»), тому Він міг воскреснути навіть після заходу сонця в суботу ввечері, що за юдейським звичаєм вважалося початком першого дня тижня.

Можлива проблема цієї точки зору – це те, що учні, які йшли з Ісусом дорогою до Еммаусу, робили це «у той же день», що і Його воскресіння (Луки 24:13). Не впізнавши Його, вони сповістили про розп’яття (24:20) і говорили, що «уже третій день нині, як це сталося» (24:21). Від середи до неділі – чотири дні. Можливе пояснення полягає в тому, що вони могли вести відлік від похорону Христа у середу ввечері, коли вже почався юдейський четвер, а від четверга до неділі, відповідно, виходить три дні.

У принципі, не так уже й важливо знати, в який день тижня Христос був розп’ятий. Якби це було дійсно необхідно, то Боже Слово би чітко повідомляло про це. Важливо те, що Він помер, і фізично, тілесно воскрес із мертвих. Не менш важливою є і причина, через яку Він помер – аби понести покарання, призначене всім грішникам. А в Євангелії від Івана 3:16 і 3:36 говориться, що віра у Нього веде до вічного життя!

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи був Ісус розп’ятий у п’ятницю? Якщо так, то як Він провів три дні у гробниці, поставши з мертвих у неділю?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries