Запитання
Що Біблія говорить про вампірів?
Відповідь
Популярність «Сутінків» – серії романів і фільмів для підлітків – спричинила нову хвилю інтересу до вампірів. Вампір – це міфічна істота, що підтримує своє існування, харчуючись кров'ю інших людей, зазвичай кусаючи їх за шию, після чого їхні жертви також стають вампірами і так само шукають нових жертв. Легенду про вампірів можна простежити до середньовічного та східноєвропейського фольклору, але варіації історій про істот-вампірів також існують в Африці, Азії та Америці.
Нинішнє захоплення вампірами насправді походить із двох квазіромантичних творів 19-го століття – «Вампір» Джона Полідорі (1819 р.) і «Дракула» Брема Стокера (1897 р.). Ці дві книги є родоначальниками романтичного жанру про вампірів. Спокусливий «поцілунок вампіра» породив привабливу ауру таємничості, особливо серед молодих жінок, і вона, разом із синдромом «забороненого плоду», є основою популярності серії «Сутінки». Романтична/сексуальна привабливість упертого, витонченого вампіра графа Дракули, зображеного Френком Лангеллою у фільмі «Дракула» (1979 р.), є прикладом чарівності вампіра. Слоганом фільму було наступне: «Протягом усієї історії він сповнював чоловічі серця жахом, а жіночі – бажанням».
І хоча такі фантастичні твори, як «Сутінки», здебільшого радше нешкідливі, будь-яка нав'язлива зацікавленість вампірами – або, в тому ж напрямку, відьмами, привидами та іншими окультними істотами – може бути шкідливою для здоров'я в кращому разі, а в гіршому – небезпечною. Це залежить від духовного стану людини, цікавість якої привертають такі суб'єкти. Наприклад, слабка, емоційно тендітна молода дівчина, чиє життя супроводжується стресами в сім'ї, проблемами із самооцінкою та відсутністю сильних рольових моделей, може наразитися на ризик розвитку нездорового інтересу до окультизму. А це може відкрити двері демонам для проникнення в її розум і дух. Сатана, як ми знаємо, є ворогом наших душ, який «ходить, ричучи, як лев, що шукає пожерти кого» (1 Петра 5:8). Саме тому Бог у Своїй мудрості забороняє окультні практики, називаючи їх «гидотою» (Повторення Закону 18:9-12).
Як християнам слід ставитися до вампірів і вампірської фантастики? Послання до Филип'ян 4:8 нагадує нам: «Наостанку, браття, що тільки правдиве, що тільки чесне, що тільки праведне, що тільки чисте, що тільки любе, що тільки гідне хвали, коли яка чеснота, коли яка похвала, – думайте про це!». Хоча в «Сутінках» є елементи благородства, там також наявні елементи темряви та окультизму. Створюється дуже сильний потяг до головного «героя», Едварда, який є вампіром. Він – чарівна, харизматична особа, яка приваблює до себе дівчаток-підлітків. Автор уміло зображує вродливого, романтичного, досконалого – хоча і зіпсованого – персонажа, типу хлопця, який приваблює більшість дівчат-підлітків. Проблема починається з ідеалізації цієї людини, а потім пошуку такої ж, як він. Жоден чоловік-людина не зможе відповідати такому ідеалу. Дівчата і молоді жінки-християнки мають шукати красу та досконалість у Христі. Усвідомивши справжню красу характеру, вони зможуть розпізнати її в юнаку, якого Бог пошле їм.
Чи означає це, що християни мають повністю уникати вампірської фантастики? У деяких сім'ях – так. В інших – ні. Батькам, чия дочка-підліток цікавиться творами на дану тематику, слід прочитати / переглянути їх самим, обговорити з дочкою та, можливо, вказати, в чому вони суперечать Божому Слову. Така розмова може бути дуже корисною в тому, що допоможе розвіяти таємничий образ міфів про вампірів. Зрештою, рішення щодо будь-якого матеріалу для читання/перегляду дітьми та підлітками-християнами є відповідальністю батьків.
English
Що Біблія говорить про вампірів?