settings icon
share icon
Запитання

О котрій годині Ісуса розіп'яли? О котрій годині Ісус помер на хресті?

Відповідь


Євангельські автори роблять кілька посилань на час розп'яття Ісуса. Поєднання всіх цих посилань дає нам уявлення про час, коли Ісус помер.

Ми знаємо, що Ісуса заарештували вночі, а наступного ранку привели до Пилата. Матвія 27:1-2 розповідає нам: "Коли ж настав ранок, усі первосвященики і старші народу скликали раду проти Ісуса, щоб убити Його; і, зв’язавши Його, повели й передали правителеві Пилату" (УБТ).

Відбулася низка слухань перед Пилатом та Іродом, який перебував у Єрусалимі на Пасху (див. Луки 23:6-15). Але остаточне рішення мав прийняти Пилат. Пилат хотів відпустити Ісуса на волю (Лк. 23:20), але зрештою вирішив, що вигідніше заспокоїти натовп. "Побачивши, що нічого не вдіє, а заколот дедалі посилюється, Пилат узяв воду, вмив руки перед народом і сказав: Невинний я в крові Цього Праведника ! Дивіться самі! У відповідь весь народ закричав: Кров Його на нас і на наших дітях! Тоді відпустив їм Варавву, а Ісуса після бичування видав на розп’яття" (Мт. 27:24-26).

Євангеліє від Матвія дає деякі підказки щодо часу розп'яття Ісуса: "Від шостої години по всій землі тривала темрява – аж до дев’ятої години. А о дев’ятій годині Ісус скрикнув гучним голосом, кажучи: Елі, Елі, лема савахтані? Тобто: Боже Мій, Боже Мій, чому Ти Мене покинув? Деякі з тих, які там стояли, почувши це, говорили, що Він кличе Іллю. І зараз же один із них, підбігши, взяв губку, наповнив її оцтом, настромив на очеретину і дав Йому пити. Інші ж казали: Облиш, подивимося, чи прийде Ілля Його спасати. Ісус же, знову голосно скрикнувши, віддав духа. І ось завіса храму роздерлася надвоє – згори додолу; земля затряслася, скелі порозпадалися" (Матвія 27:45-51). Отже, згідно з Матвієм, Ісус помер "близько дев'ятої години". Лука 23:44-47 погоджується з Матвієм про темряву о шостій годині і смерть Ісуса о дев'ятій годині. У Марка 15:25 міститься додаткова інформація: "Була третя година, як розіп’яли Його", і решта розповіді збігається з Матвієм і Лукою щодо часу темряви і смерті Ісуса.

Отже, якщо скласти разом розповіді синоптичних Євангелій, то Ісус був розп'ятий о третій годині. Темрява опустилася о шостій годині до дев'ятої години, і Ісус помер приблизно о дев'ятій годині. Ісус перебував на хресті близько шести годин, три з яких у повній темряві. За сучасним обчисленням новий день починається опівночі, тому третьою годиною була б 3:00 ранку. Однак єврейський день починався із заходом сонця, але години відраховувалися від сходу сонця, що було б приблизно о 6:00 ранку. Отже, третя година, коли Ісуса розіп'яли, була через три години після сходу сонця, або близько 9:00 ранку. Шоста година, коли настала темрява, була приблизно опівдні, а дев'ята година, коли Ісус помер, була приблизно о 15:00. Це все досить просто, за винятком того, що Іван, здається, записав дещо інше.

В Івана 19:13-14 сказано: "Пилат вивів Ісуса у двір, сів на місце судді, що зветься літостротон, – єврейською мовою: гаввата. Була ж п’ятниця перед Пасхою, близько шостої години". Здається, що Іван ставить слухання перед Пилатом "близько" полудня, що суперечить Марку, який записує, що Ісус був розп'ятий о третій годині або о 9:00 ранку.

Існує кілька можливих пояснень цієї позірної розбіжності. Дехто припускає, що Іван рахує години від півночі ("римський" метод), тому шоста година була б близько 6:00 ранку. Це вирішує проблему хронології, однак Д. А. Карсон, посилаючись на дослідження Генрі Морріса, вважає це малоймовірним, оскільки таке літочислення зазвичай використовувалося в римських юридичних документах (Pillar New Testament Commentary, "John," Eerdmans, 1991, с. 605). Меррілл Тенні вказує, що цей "римський" метод не узгоджується з іншими позначеннями часу в Івана (Біблійний коментар NIV, том 2, Новий Завіт, "Іван", Зондерван, 1994, с. 363). Андреас Костенбергер також зазначає, що Іван, здається, використовує традиційну систему відліку від сходу до заходу сонця, коли говорить про час в Ів. 1:39, де десята година, ймовірно, відноситься до пізнього вечора (16:00), а не до 10:00 ранку (Baker Exegetical Commentary on the New Testament, "John," Baker Academic, 2004, p. 74-75). Тому рішення про "римський час" здається малоймовірним.

Інше запропоноване рішення полягає в тому, щоб пояснити згадку Івана про шосту годину помилкою переписувача. Згідно з цією теорією, ранній переписувач Івана помилково написав Ϝ (грецьку цифру дигамма, або 6) замість Γ (грецьку цифру гамма, або 3). Це означало б, що Іван та Марк були б у повній згоді, але Карсон вказує на те, що немає жодних рукописних доказів цього варіанту (там же, с. 606). Тому це рішення повністю ґрунтується на здогадках.

Костенбергер, хоча він не обов'язково підтримує цю ідею, припускає, що Іван, можливо, робить тут богословський висновок і не намагається дати буквальну вказівку на час (там же, с. 536). Вибір пасхального ягняти зазвичай відбувався опівдні за день до Пасхи. Тому, коли Ісус був обраний для розп'яття, Іван посилається на полудень (шосту годину), щоб підкреслити той факт, що Агнець Божий був обраний. Однак це рішення має свої хронологічні труднощі. "День приготування", згаданий в Івана 19:14, швидше за все, є підготовкою до пасхальної суботи, а не до свята Пасхи, яке вимагало б вибору агнця. Той факт, що Ісус вже їв пасху зі Своїми учнями, здається, вказує на те, що сама трапеза вже відбулася.

Костенбергер (с. 538) і Карсон (с. 605) віддають перевагу рішенню, заснованому на неточних методах стародавнього хронометражу. До використання годинників та інших точних приладів обліку часу день зазвичай ділився на тригодинні блоки, і люди часто прикидали та округлювали час. Якщо була середина ранку, скажімо, 10:30, одна людина могла округлити в меншу сторону і назвати це третьою годиною (9:00); інша людина могла округлити в більшу сторону і назвати це шостою годиною (полуднем). У цьому рішенні немає ніякої розбіжності, лише різниця в тому, як кожен письменник оцінював час. (Навіть у наш час, коли цифрові годинники показують час з точністю до секунди, ми часто округляємо час до найближчої чверті або півгодини). Згідно з цим рішенням, вибір між третьою і шостою годиною був би справою особистої оцінки. Цілком можливо, що Іван та Марк "округлили" час відповідно до звичаю.

Зрештою, це може бути випадком очікування сучасної наукової точності від стародавньої книги. Карсон говорить про це так: "Швидше за все, ми перебуваємо в небезпеці, наполягаючи на такому ступені точності як у Марка, так і в Івана, якого неможливо було досягти за часів, коли не було годинників. Відлік часу для більшості людей, які не носили за собою сонячні годинники та астрономічні карти, обов'язково був приблизним. Якщо сонце рухалося до середини неба, два різні спостерігачі цілком могли поглянути на нього і вирішити, що зараз "третя година" або "близько шостої години"" (с. 605).

Якщо звести всі докази, то Ісус був розіп'ятий десь вранці, а помер десь у другій половині дня. Він провів на хресті від трьох до шести годин, причому значну частину цього часу в повній темряві. Євангельські автори не надто переймалися точністю в цьому питанні. Вони були набагато більше стурбовані богословськими наслідками, які вони сумлінно записали.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

О котрій годині Ісуса розіп'яли? О котрій годині Ісус помер на хресті?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries