Запитання
Хто така Астарта?
Відповідь
Астарта (або Ашера, Ашторет, Іштар) була головним жіночим божеством, якому поклонялися в стародавній Сирії, Фінікії та Ханаані. Через неповне завоювання євреями ханаанської землі поклоніння Астарті збереглося та вражало Ізраїль, починаючи зі смерті Ісуса Навина (Суддів 2:13).
Символом Астарти був стовбур дерева без гілок, засаджений у землю. На ньому зазвичай вирізалися символічні зображення богині. Через цей зв'язок із різьбленими деревами місця поклоніння Астарті/Ашері зазвичай називалися «гаями», а єврейське слово «ашра» (у множині «ашерим») могло відноситися або до богині, або до гаю з деревами. Один із гріховних учинків царя Манасії полягав у тому, що «поставив він боввана Астарти [давньоєврейською – «ідола з гаю»], якого зробив, у домі [храмі]» (2 Царів 21:7).
Будучи богинею місяця, Астарта часто була представлена дружиною Ваала, бога сонця (Суддів 3:7; 6:28; 10:6; 1 Самуїла 7:4; 12:10). Їй також поклонялись як богині кохання та війни, іноді пов'язуючи з Анат, іншою ханаанською богинею. Поклоніння Астарті відрізнялося своєю хтивістю і включало ритуальну проституцію. Її жерці та жриці також практикували ворожіння.
Господь через Мойсея заборонив поклонятись Астарті. Закон забороняв розташування гаїв біля жертовників Єгові (Повторення Закону 16:21). Незважаючи на чіткі Божі вказівки, поклоніння Астарті було відвічною проблемою в Ізраїлі. Коли Соломон упав в ідолопоклонство, одним із язичницьких божеств, яким він поклонявся та будував жертовники у своєму царстві, була саме вона, звана «богинею сидонською» (1 Царів 11:5, 33). Пізніше Єзавель ще більше поширила поклоніння Астарті, і 400 пророків цього божества навіть отримували царську платню (1 Царів 18:19). Час від часу Ізраїль переживав відродження, і відомими борцями зі служінням Астарті були Гедеон (Суддів 6:25-30), а також царі Аса (1 Царів 15:13) та Йосія (2 Царів 23:1-7).
English
Хто така Астарта?