Запитання
Чи слід поклонятися Святому Духові?
Відповідь
Ми знаємо, що тільки Бог гідний поклоніння. Лише Бог вимагає поклоніння, і тільки Він заслуговує на нього. На питання про те, чи маємо ми поклонятися Святому Духові, відповісти просто, виходячи з визначення, що Він є Богом. На відміну від ідей деяких культів, Святий Дух – не просто «сила», а Особа. Про Нього згадується як про Особу (Івана 15:26; 16:7-8, 13-14). Він діє як Особа – Він говорить (1 Тимофію 4:1), любить (Римлянам 15:30), навчає (Івана 14:26), піклується (Римлянам 8:26) тощо.
Святий Дух має Божественну природу – Він поділяє характеристики Бога. Він не є ні ангелом, ні людиною за Своєю сутністю. Дух – вічний (Євреям 9:14). Він присутній скрізь (Псалом 138:7-10). Дух – всезнаючий, тобто Він знає «все, навіть глибини Божі» (1 Коринтянам 2:10-11; тут і далі – Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Він навчив апостолів «усього» (Івана 14:26). Він був присутній при творінні (Буття 1:2). Святий Дух перебуває в тісному зв’язку з Отцем і Сином (Матвія 28:19; Івана 14:16-17). Люди обманювали Його (Дії 5:3-4) та засмучували (Ефесянам 4:30). Крім того, дещо з написаного в Старому Завіті, що стосується Бога, також стосується і Святого Духа в Новому (порівняйте Ісаї 6:8 з Дії 28:25; Вихід 16:7 з Євреям 3:7-9).
Божественна Особа гідна поклоніння: «Із похвалою закличу я до Господа» (Псалом 17:4). «Великий Господь і вельми прославлений» (Псалом 47:2). Нам вказано поклонятися Богові (Матвія 4:10; Об’явлення 19:10; 22:9). Отже, якщо Божественний Дух є третьою Особою нашого триєдиного Бога, то Він – гідний поклоніння. Филип’янам 3:3 говорить нам, що справжні віруючі, чиї серця були обрізані, поклоняються Богові, як їх наставляє Його Дух, і хваляться Ісусом Христом. Тут добре зображено, як треба поклонятися всім трьом Божественним Особам.
Як нам належить поклонятися Святому Духові? Так само, як ми поклоняємось Отцю й Сину. Християнське богослужіння стає істинно духовним, якщо на роботу Святого Духа в нас ми реагуємо тим, що віддаємо себе Богові (Римлянам 12:1). Ми поклоняємося Духові, корячись Його заповідям. Посилаючись на Христа, апостол Іван пояснює, що ті, «хто зберігає Його заповіді, той у Ньому перебуває, а Він – у ньому, а що Він у нас перебуває, дізнаємося від Духа, Якого Він нам дав» (1 Івана 3:24). Тут ми бачимо зв’язок між покорою Христові та Святому Духові, Який живе в нас, вказуючи нам на все – особливо на нашу потребу в поклонінні з послуху – і даруючи нам можливості для поклоніння.
Саме поклоніння є функцією Духа. Ісус каже, що «хто Йому поклоняється, повинен поклонятися у Дусі та істині» (Івана 4:24). Сам Святий Дух, «разом з нашим духом свідчить про те, що ми діти Бога» (Римлянам 8:16). Його присутність у нашому серці приводить до поклоніння Господу в Дусі. Ми в Ньому, а Він перебуває в нас, як і Христос в Отці, а Отець у нас – через Духа (Івана 14:20; 17:21).
English
Чи слід поклонятися Святому Духові?