settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія має на увазі, кажучи «ви – боги» у Псалмі 81:6 та в Євангелії від Івана 10:34?

Відповідь


Почнемо з розгляду Псалма 81, який Ісус процитував у Євангелії від Івана 10:34. Єврейське слово, перекладене як «боги» в Псалмі 81:6, в оригіналі звучить «елохім». Воно зазвичай стосується єдиного істинного Бога, але має й інші значення. Псалом 81:1 звучить: «Бог став на зібранні богів, – Він чинить суд серед богів» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Із наступних трьох віршів видно, що слово «боги» стосується суддів та інших людей, які займають керівні та правлячі посади. Використання слова «бог» щодо людського судді вказує на три моменти: 1) він має владу над іншими людьми; 2) владу, якою він володіє як представник цивільної влади, слід поважати; 3) він отримує свою силу та владу від самого Бога, Який зображується як суддя всієї землі у 8 вірші.

Це застосування слова «боги» щодо людей зустрічається рідко, але ми можемо побачити його і в іншому місці Старого Завіту. Посилаючи Мойсея до фараона, Бог промовив: «Ось Я настановив тебе як бога для фараона» (Вихід 7:1). Це просто означає, що Мойсей як посланник Бога передавав Його слова і, таким чином, був представником Бога перед правителем. Єврейське слово «елохім» перекладається як «суддя» у книзі Вихід 21:6 і 22:8, 9 та 28.

Увесь зміст Псалма 81 полягає в тому, що земні судді мають діяти з неупередженістю та істинною справедливістю, тому що навіть вони колись постануть перед вищим Суддею. Вірші 6 і 7 попереджають людських суддів про це: «Я сказав: Ви – боги, і всі ви – сини Всевишнього. Але ви вмираєте, як люди, і падаєте, як будь-хто з володарів». Цей уривок говорить, що Бог призначив людей на керівні пости, на яких вони виглядають, наче боги для людей. Їм слід пам’ятати, що навіть представляючи Бога в цьому світі, вони – смертні, та в кінцевому результаті відповідатимуть перед Богом за те, як вони використовували цю владу.

Тепер розглянемо, як Ісус використовує цей уривок. Перед тим Він заявив, що є Сином Божим (Івана 10:25–30). Невіруючі євреї обурилися, звинувачуючи Ісуса в богохульстві (вірш 33). Потім Ісус процитував Псалом 81:6, нагадуючи опонентам, що Святе Письмо називає людей – хоча й людей з авторитетом і престижем – «богами». «Ісус відповів їм: Хіба не написано у вашому Законі: Я сказав: ви боги? Якщо богами назвав Він тих, до кого було слово Боже, – а Писання не може бути порушене, – то про Того, Кого Отець освятив і послав у світ, ви кажете, що Він зневажає Бога, бо Я сказав: Я Божий Син?» (Івана 10:34–36).

На противагу цьому ми маємо обман змія, сказаний Єві в раю. Його твердження – «ваші очі відкриються, і ви станете, як боги, маючи пізнання добра і зла» (Буття 3:5) – було напівправдою. Їхні очі відкрилися (вірш 7), але вони не стали, як Бог. Насправді, вони втратили владу, а не отримали її. Сатана обдурив Єву щодо можливості стати схожою на єдиного істинного Бога. Ісус аргументував Своє твердження про те, що Він – Син Божий, біблійними та семантичними аспектами: якщо впливові люди можуть вважатися богами, то Месія має право застосовувати цей термін і щодо Себе. Але людські істоти не є «богами» або «маленькими богами». Ми – не Бог. Бог є Богом, а ми, якщо визнаємо Христа, є Його дітьми.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія має на увазі, кажучи «ви – боги» у Псалмі 81:6 та в Євангелії від Івана 10:34?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries