Що таке вчення про насіння змія?
Запитання: Що таке вчення про насіння змія?
Відповідь: Вчення про насіння змія – це переконання, засноване на хибному тлумаченні Біблії та забобонах. Це головний доктринальний ресурс для тих, хто хоче використовувати Святе Письмо для виправдання расових упереджень. Учення про насіння змія також тісно пов’язане з іншими оманливими переконаннями, наприклад, із «Християнським рухом за ідентичність» і вченням про кенеїв. Як і багато інших хибних вірувань, воно має вбудований захисний механізм: будь-кого незгодного можуть звинуватити в тому, що він – син змія. Одна з найсумніших проблем учення про насіння змія полягає в тому, що воно настільки сильно залежить від упереджень та спотвореного біблійного тлумачення, що про це дуже важко дискутувати раціонально.
Простіше кажучи, вчення про насіння змія говорить, що гріх Єви полягав не в простому непослуху, а в сексуальному контакті зі змієм, і що Каїн був сином диявола. Відповідно до цієї ідеї, нащадки Каїна є синами сатани, і це включає в себе більшість представників будь-якої раси або групи, які не подобаються послідовнику вчення про насіння змія. Ця ідея корениться в забобонних переконаннях і є особливо популярною серед прихильників концепції вищості білої раси та антисемітів; Церква єднання також підтримує цю ідею. Її також дотримувалися такі відомі лжепророки та псевдовчителі, як Арнольд Мюррей із Shepherd’s Chapel (Каплиця Пастиря) і Вільям Бранхам. Хоча зазвичай критиці слід піддавати не так ідею, як її неправильне застосування, ідея, що логічно призводить до гріха, однозначно заслуговує на осуд. Філософія, яка навчає, що деякі раси або групи є сатанинськими, є саме таким випадком.
Прихильники вчення про насіння змія наводять багато уривків із Біблії на доказ своєї правоти. Майже всі ці «докази» вимагають тлумачення, що абсолютно не відповідає контексту. Наприклад, часто цитується Буття 3:13 із твердженням, що слово, перекладене як «обманув», насправді означає «спокусив». Контекст і біблійні дослідники не згодні з цим. У Притчі 30:20 метафорично порівнюється їжа й сексуальна аморальність – прихильники вчення про насіння змія роздувають це як доказ того, що гріхопадіння мало сексуальний підтекст. Інші уривки включають Юди 1:11 і притчу про кукіль у 13-му розділі Матвія. Також ідеться про те, що слова Ісуса про «людину-ворога» в цій притчі слід сприймати в біологічному сенсі. Знову-таки, лише той, хто намагається пристосувати Біблію під свою віру, зрозуміє це так – нічого з цього не є природним висновком зі Святого Письма.
У Біблії є буквально десятки місць, на які накладається це хибне вчення, але в кожному випадку вимагається, щоб людина заздалегідь вірила в ідею про насіння змія. З цієї причини заперечувати це вчення може бути складно. Його прихильники тлумачать Святе Письмо крізь своєрідну «зміїну призму» і навряд чи визнають інші тлумачення, незалежно від того, наскільки добре вони підтримуються контекстом та дослідженнями Біблії.
Є декілька фундаментальних питань і протиріч, що містяться у вченні про насіння змія, які можуть бути використані для демонстрації його хибності. Наприклад, у Галатам 3:28 чітко написано, що раса та стать не впливають на наші стосунки з Богом. У 2 Петра 3:9 сказано, що Господь бажає, щоб усі спаслися, а не «всі, крім дітей Каїна». Ніде у Святому Письмі ніхто не був названий «кенеєм» або засуджений за походження з роду Каїна. Новозавітні письменники жодного разу не попереджали нас про таких людей. Також виникає питання, як або чому такі люди змогли пережити потоп. Ця доктрина передбачає, що первородний гріх був сексуальним, але не може пояснити, чому решта Біблії дотримується позиції, що первородним гріхом був непослух, а не статевий зв’язок.
Філософія «насіння змія» є вкрай неспроможною в тому, що вона прямо й логічно призводить до двох базових проблем. Расизм безумовно є гіршою з них – віра в те, що деякі раси приречені, не має позитивного застосування. Єдиний можливий наслідок такого світогляду – упередження та фанатизм. Існує також тенденція відкидати критиків доктрини про насіння змія, називаючи їх «кенеями», в яких вірить ця філософія. Арнольд Мюррей особливо зловживав цим. На щастя для віруючих, Бог надав нам ресурс у Своєму Слові, який може відкрити нам істину. Нам потрібно лише читати його з неупередженим розумом, аби знайти справжню мудрість.
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Що таке вчення про насіння змія?