Ką Biblija kalba apie dinozaurus? Ar dinozaurai minimi Biblijoje?
Klausimas: Ką Biblija kalba apie dinozaurus? Ar dinozaurai minimi Biblijoje?

Atsakymas:
Dinozaurų tema yra dalis krikščioniškoje visuomenėje nuolat vykstančios diskusijos dėl Žemės amžiaus, teisingo Pradžios knygos ir mus supančių fizinių įrodymų interpretavimo. Tie, kurie tiki, kad Žemė egzistuoja labai seniai, linkę sutikti su tuo, kad Biblijoje dinozaurai neminimi, nes, pagal šį požiūrį, dinozaurai išmirė prieš milijonus metų, kai dar pirmas žmogus net nevaikščiojo šioje žemėje. Taip pat ir žmonės, užrašę Bibliją, negalėjo jų matyti.

Tie, kurie tiki, kad Žemės amžius daug jaunesnis, linkę manyti, kad Biblija mini dinozaurus, bet būtent šis žodis yra nevartojamas. Vietoj jo vartojamas hebrajų kalbos žodis tanniyn, kuris lietuviškoje Biblijoje išverstas kaip „jūrų pabaisa“, „gyvatė“ ar „drakonas“. Panašu, kad tanniyn buvo panašus į milžinišką reptiliją. Šie kūriniai Senajame Testamente paminėti apie trisdešimt kartų ir sutinkami ir sausumoje, ir vandenyje.

Šalia tų minėtų gigantiškų reptilijų Biblijoje taip pat aprašomi gyvūnai, kurie, kai kurių mokslininkų nuomone, galėję būti dinozaurai. Begemotas, pavyzdžiui, aprašytas kaip pats stipriausias iš Dievo kūrinių – tai milžinas, kurio uodega kaip kedro medis (Jobo 40:15-17). Kai kurie mokslininkai bando tapatinti šį begemotą su drambliu ar hipopotamu. Jų oponentai pastebi, kad ir dramblio, ir hipopotamo uodega yra maža, ir jos niekaip negalima sulyginti su kedro medžiu. Iš kitos pusės, tokie dinozaurai kaip brachiozauras ir diplodokas turėjo milžiniškas uodegas, kurias lengva prilyginti kedro medžiui.

Beveik kiekvienoje senovės civilizacijoje randami milžiniškų sutvėrimų, panašių į milžiniškas reptilijas, piešiniai. Petroglifai, artefaktai ir netgi molinės figūrėlės, rastos Šiaurės Amerikoje, yra panašūs į šiuolaikinius dinozaurų atvaizdus. Piešiniai ant uolų, rasti Pietų Amerikoje, vaizduoja žmones, jojančius raitus ant gyvūnų, panašių į diplodokus, ir, kas stebėtina, šie gyvūnų atvaizdai labai primena triceratopsų, pterodaktilių ir tiranozaurų atvaizdus. Romėnų mozaika, moliniai majų indai ir Babilono miesto sienos liudija žmonių, gyvenusių įvairiose kultūrose ir vietovėse, nulatinį domėjimąsi šiais gyvūnais. Visai rimti pasakojimai, tokie kaip „Marko Polo kelionės“ yra susimaišę su fantastiškomis istorijomis apie lobius kaupiančius žvėris. Ir šiais laikais vis dar girdime pasakojimus apie pastebėtus tokius žvėris, nors paprastai į tokius pasakojimus žiūrima labai skeptiškai.

Be gausių antropologinių ir istorinių įrodymų to, kad žmonės ir dinozaurai egzistavo kartu, taip pat yra ir kiti, fiziniai įrodymai, – tokie, kaip suakmenėję žmonių ir dinozaurų pėdsakų atspaudai, rasti įvairiose vietose Šiaurės Amerikoje ir Centrinėje Vakarų Azijoje.

Taigi ar minimi dinozaurai Biblijoje? Į šį klausimą toli gražu dar neatsakyta. Viskas priklauso nuo to, kaip jūs traktuojate esamus įrodymus, ir nuo požiūrio į supantį mus pasaulį. Mes – GotQuestions.org nariai – laikomės „nesenos“ Žemės koncepcijos ir manome, kad ir žmonės, ir dinozaurai egzistavo kartu. Mes manome, kad dinozaurai išmirė praėjus kažkokiam laiko tarpui po tvano dėl staigaus klimato pasikeitimo ir dėl to, kad juos negailestingai naikino žmonės.Atgal į svetainę lietuvių kalbaKą Biblija kalba apie dinozaurus? Ar dinozaurai minimi Biblijoje?