settings icon
share icon
Otázka

Čo je to duchovný dar vykladania jazykov?

Odpoveď


Spolu s darom hovorenia jazykmi existuje ďalší duchovný dar, ktorý sa spomína v 1. Korinťanom 12:10 - dar vykladania jazykov. Dar vykladania jazykov je schopnosť prekladať cudzí jazyk do jazyka poslucháčov. Dar tlmočenia jazykov je samostatný dar, ale zdá sa, že sa používal v spojení s darom hovorenia jazykmi.

Dar jazykov bol nadprirodzenou schopnosťou hovoriť cudzím jazykom, ktorý sa hovoriaci jazyk nikdy nenaučil. Používanie tohto daru vidíme v Skutkoch 2:4-12, keď Židia v Jeruzaleme počúvali evanjelium zvestované v rôznych jazykoch. Človek s darom vykladať jazyky teda mohol rozumieť tomu, čo hovoriaci jazyk hovoril, aj keď hovorený jazyk nepoznal. Práve táto absencia predchádzajúcej znalosti jazyka odlišuje duchovný dar od prirodzeného daru schopnosti rozumieť a hovoriť rôznymi jazykmi. Tlmočník jazykov počúval hovoriaceho jazykmi a potom odovzdával posolstvo každému prítomnému, kto jazyku nerozumel. Cieľom bolo, aby všetci mohli porozumieť hovorenej pravde a mať z nej úžitok. Podľa apoštola Pavla a v súlade s opisom jazykov v Skutkoch apoštolov bol dar jazykov určený na priame odovzdanie Božieho posolstva inému človeku v jeho rodnom jazyku. Samozrejme, ak prítomní nerozumeli jazyku, ktorým sa hovorilo, jazyky boli zbytočné - a práve preto bol potrebný vykladač jazykov alebo prekladateľ jazykov. Cieľom bolo budovanie cirkvi (1. Korinťanom 14:5,12).

Jedným z problémov v korintskom zbore bolo, že ľudia hovoriaci jazykmi sa pri bohoslužbe vyjadrovali a uplatňovali svoj dar jazykov bez tlmočníka a bez prítomnosti niekoho, kto by tento jazyk ovládal. Výsledkom bolo, že hovoriaci jazykmi vzbudzoval pozornosť, ale jeho slová nemali význam, pretože mu nikto nerozumel. Pavol dôrazne odporúčal, že každé používanie jazykov v cirkvi musí byť tlmočené: „v cirkvi však chcem radšej prehovoriť päť zrozumiteľných slov, aby som aj iných poučil, než povedať desaťtisíc slov nezrozumiteľným jazykom“ (1. Korinťanom 14:19). Pre ostatných členov cirkvi nemalo žiadny prínos počúvať niečo, čomu nerozumeli. Uplatňovanie daru jazykov v zbore len preto, aby ste všetkým ukázali, že máte tento dar, bolo domýšľavé a neužitočné. Pavol Korinťanom povedal, že ak chcú na zhromaždení hovoriť dvaja alebo traja hovoriaci jazykmi, musí byť prítomný aj duchovne nadaný vykladač jazykov. V skutočnosti „ak by nemal kto vysvetľovať, nech mlčí v cirkevnom zhromaždení, ale nech hovorí sebe samému a Bohu“ (1. Korinťanom 14:28).

Pominuteľná povaha daru jazykov naznačuje, že aj dar výkladu jazykov mal pominuteľnú povahu. Ak by dar hovorenia jazykmi pôsobil v cirkvi aj dnes, vykonával by sa v súlade s Písmom. Bol by to skutočný a zrozumiteľný jazyk (1. Korinťanom 14:10). Bol by určený na odovzdávanie Božieho slova človeku hovoriacemu iným jazykom (Skutky 2:6-12) a uskutočňoval by sa „slušne a v poriadku“ (1. Korinťanom 14:40), „veď Boh nie je Bohom neporiadku, ale pokoja. Podľa zvyku vo všetkých svätých cirkvách“ (1. Korinťanom 14:33).

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to duchovný dar vykladania jazykov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries