Pytanie
Co symbolizuje zaczyn w Biblii?
Odpowiedź
Biblia wspomina o zaczynie lub drożdżach w kilku kontekstach. W niektórych kontekstach odniesienie do zaczynu jest oczywiście dosłowne; w innych kontekstach zaczyn nabiera symbolicznych konotacji.
Zakwas powoduje wyrastanie ciasta, ale proces ten wymaga czasu. Izraelici, gdy Bóg uwolnił ich z niewoli egipskiej, nie mieli czasu do stracenia, więc w pośpiechu upiekli i zjedli płaski (przaśny) chleb na podróż: "A z ciasta, które wynieśli z Egiptu, napiekli niekwaszonych placków, gdyż nie zdążyło się zakwasić, zostali bowiem wypędzeni z Egiptu, a nie mogąc zwlekać nie przygotowali sobie zapasów." (Wj 12:39).
Aby upamiętnić swoje wybawienie z Egiptu, Bóg poinstruował Izraelitów, aby obchodzili tydzień ucztowania po Święcie Paschy (14 dzień 1 miesiąca w kalendarzu żydowskim). Nazywało się to "Świętem Przaśników". W tym czasie Izraelitom nakazano usunąć z domów wszelki zakwas i nie spożywać chleba zawierającego zakwas (Wj 12:15; 13:6-7).
W innych miejscach Prawa Mojżeszowego zakwas reprezentuje grzech lub zepsucie. Prawo zabraniało składania ofiar z ziarna zakwaszonego (Kpł 2:11). W rzeczywistości nie wolno było palić drożdży na ołtarzu w żadnej ofierze. Ofiara zbożowa dla Aarona i jego synów (kapłanów) również nie mogła zawierać zakwasu i miała być spożywana w miejscu świętym (Kpł 6:17).
O zaczynie wspomina również Nowy Testament. W Ewangelii Mateusza 16:6-12 Jezus porównał fałszywe nauczanie faryzeuszy, saduceuszy i herodian do zaczynu. Faryzeusze przyszli do Jezusa, aby Go wypróbować (werset 1), ale Jezus dostrzegł ich prawdziwe intencje i stan ich serc. Później ostrzegł swoich uczniów przed uleganiem ich naukom (werset 12), które porównał do zaczynu. Niewielka porcja "zaczynu" fałszu może przeniknąć serce i umysł człowieka. W Ewangelii Łukasza 12:1 Jezus precyzuje, że zaczynem faryzeuszy jest "obłuda". Pozorowanie pobożności bez prawdziwej świętości jest jak zaczyn, który stopniowo wzrasta i szerzy zepsucie, nadymając człowieka próżnością. Kłamstwo i obłuda mogą zatruć cały charakter człowieka.
Paweł ostrzegał kościół w Koryncie przed tolerowaniem grzechu pośród nich, używając zaczynu jako metafory (1 Koryntian 5:1-8). W zborze był człowiek, który dopuszczał się niemoralności seksualnej. Paweł powiedział im, aby usunęli tego człowieka ze swojej społeczności, ponieważ jego wpływ, podobnie jak zaczyn, przeniknie cały kościół. " Czy nie wiecie, że odrobina kwasu cały zaczyn zakwasza?" pyta Paweł (werset 6). Następnie wskazuje na Paschę i Święto Przaśników: " Usuńcie stary kwas, abyście się stali nowym zaczynem, ponieważ jesteście przaśni; albowiem na naszą wielkanoc jako baranek został ofiarowany Chrystus." (werset 7).
W jednej z przypowieści Jezusa o królestwie niebieskim, używa On zaczynu w innym znaczeniu: "Podobne jest Królestwo Niebios do kwasu, który wzięła niewiasta i rozczyniła w trzech miarach mąki, aż się wszystko zakwasiło" (Mt 13:33). W tym przypadku zaczyn nie jest używany jako symbol zła; zaczyn jest raczej symbolem królestwa, które stopniowo i potajemnie przeniknie społeczeństwo. Tak jak kobieta używa najmniejszej odrobiny zaczynu w cieście, tak ewangelia zaczyna się od małych początków. Tak jak zaczyn po cichu przenika do całej partii ciasta, tak ewangelia będzie miała głęboki wpływ na wszystkie sektory społeczeństwa.
English
Co symbolizuje zaczyn w Biblii?